Rusya, Türkiye hava sahasında gözlem uçuşu yapacak

105

Rusya Savunma Bakanlığı, Açık Hava Sahası Anlaşması çerçevesinde Rus askeri gözlem uçağının Türkiye üzerinde gözlem uçuşu yapacağını açıkladı.

Rus basınına konuşan Bakanlık Ulusal Nükleer Risk Azaltma Merkezi Başkanı Sergey Rijkov An-30B tipli gözlem uçağının ile bir grup uzmanla Türkiye üzerinde gözlem uçuşu yapacağını bildirdi.

Diyarbakır’tan kalkacak ve 12-16 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilecek gözlem uçuşunda Rus askeri müfettişlere Türk askeri yetkililer de eşlik edecek. Türk askeri yetkililer uçuş sırasında hangi tür cihazların kullanıldığı ve anlaşmaya uyulup uyulmadığını kontrol edecek. Uçuşun maksimum 1500 kilometre olacağı kaydedildi.

Rusya: Bu Türkiye’de 33.gözlem uçuşumuz

Rıjkov, uçuşun hedefinin anlaşma içinde yer alan ülkeler arasında askeri alanlarda karşılıklı açıklık ve şeffaflık politikalarının geliştirilmesi ve güvenin artırılması aracılığıyla da güvenliğin sağlamlaştırılması olarak değerlendirdi. Rus askeri yetkili, “Bu çerçevede bu gözlem uçuşumuz Türkiye’de 33.misyonumuz olacak.” dedi.

Açık Hava Sahası Anlaşması’na katılan devletler bir birlerinin hava sahasında gözlem uçuşları yapılmasına olanak sağlıyor. Anlaşmada 34 ülke yer alırken, Rusya bu anlaşmaya 26 Mayıs 2001’de dahil oldu.