Davutoğlu: Düşürülen İHA Rus yapımı

121

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Suriye sınırında düşürülen insansız hava aaracının Rus yapımı olduğunu söyledi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu bir televizyon programında yaptığı açıklamada, Suriye sınırında düşürülen insansız hava aracının (İHA) Rus yapımı olduğunu söyledi.

Davutoğlu, Türk hava sahasını ihlal eden uçağın düşürüleceğini kaydetti.

Davutoğlu, "Rusya bize düşürülen İHA'nın kendilerine ait olmadığını söyledi" dedi.

Başbakan Davutoğlu, Rusya'nın daha dikkatli hareket etmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Davutoğlu:

"Hava ihlallerinin olduğu yerlerde DEAŞ yok. Bütün bunları Rusya ile açık yüreklilikler konuşuyoruz. Başbakan olarak o toplantı sonrası gerekli talimatları verdik. Türk hava sahasında milliyeti ne olursa olsun her uçan vasıta ihlal noktasında gerekli şekilde düşürülecek.

Bu İHA Kilis üzerinde fark edildiğinde düşürüldü. Uçak da olsa, helikopter de olsa düşürülürdü özellikle söylüyorum ki hava sahamıza saygı gösterecekler. Rus yapımı İHA idi ama Rusya ‘bizim değil’ dedi araştırıyoruz. Bilemeyiz bazı milislerin olabilir, PYD’nin olabilir hatta DEAŞ’ın olduğuna dair bilgiler var ama o bölgede DEAŞ yok.

Ama Rus yapımı, kuş bile uçsa demiştim. Az hasarla caydırıcı bir gelişme oldu, uçak da olsa aynısı yapılırdı. Umarız Rusya daha dikkatli bir tavır sergiler. Bizim çevre bölgelerdeki yangının Türkiye’ye bulaşmaması için gerekli kudretimiz vardır."

Rusya Türkiye'nin düşürdüğü İHA'nın kendilerine ait olmadığını açıklarken, İHA üretici Rus şirket düşürülen İHA'nın rus yapımı olmadığını savunmuştu.