Rusya’da iş adamından seri cinayet, polis zanlının peşinde

416

Rusya’nın başkenti Moskova’nın kuzeyinde Krasnogorsk kentinde Amrian Geogradze adlı bir Rus iş adamı belediye binasına girerek Belediye Başkan Birinci Yardımcısı Yuri Karaulov ve kent Elektrik Şebekesi Yöneticisi Georgi Katlyarenko’ya ateş ederek öldürdü. Zanlı aracına binerek Krasnogorsk Belediye Başkanı Boris Rsakazov'un evine gitti ve yolda tesadüfen karşılaştığı bir vatandaşa da iki el ateş ederek öldürdü. Daha sonra Georgadze’nin emekli bir vatandaşı da öldürdüğü iddia edildi.

Olayın ardından Rusya İçişleri Bakanlığı özel ekibi zanlının yakalanması için harekete geçti. Bölge polisinden yapılan açıklamada çevrede yaşayan vatandaşların mecbur kalmadıkça evlerini terk etmemeleri uyarısı yapıldı.

resim tanımı girin

Polise göre Krasnogorsk eski ticaret odası başkanı olduğu belirtilen Georgadze, belediye binasında Belediye Başkan Yardımcısı Yuri Karaulov ve Elektrik Şebekesi Yöneticisi Katlyarenko ile tartışıyor. Daha sonra Georgadze, Karaulov’un sekreterinden kendi şoförünü içeri almasını istiyor. Sekreterin ifadesine göre şoför elinde büyük bir çanta ile içeri giriyor. Georgadze çantanın içerisinden “Sayga” tipli otomatik silah çıkarıyor. Silahı doğrultup ateş etmeye çalışan Georgadze silah tutukluk yaptığı için amacına ulaşamıyor. Daha sonra başka bir 9mm tabanca çıkaran zanlı tartıştığı iki kişiyi de toplamda 10 el ateş ederek olay yerinde öldürüyor. Georgadze olaydan sonra Range Rover marka otomobiline binerek şoförüyle beraber olay yerinden kaçtı.

Yakalanması için polisten 1 milyon ruble ödül

Rusya İçişleri, zanlının yakalanması için bilgisi olan şahıslara 1 milyon ruble para ödülü vereceklerini de duyurdu. Zanlının şoförünün yakalandığı son gelen bilgiler arasında.

resim tanımı girin

Ticaret odası verilerine göre Georgadze’nin ismi toplamda 39 ticari kurum ile ilişkili. Bir çok firmanın kurucu ortaklığını yapan veya sahibi olan zanlı inşaat firmasından pastaneye, spor salonlarından, restoranlara kadar faaliyet gösteren büyük bir iş adamı.

Rusya Soruşturma Komisyonu Sözcüsü Vladimir Markin, olayla ilgili yaptığı açıklamada, “Edinilen bilgilere göre, Georgadze daha önce inşaatla ilgili aldığı devlet siparişlerinden yoksun bırakılınca memurlarla hesaplaşmaya karar verdi.” dedi. Markin ayrıca kamuoyunun yanlış yönlendirilmemesi hususunda olayla ilgili haberlere dikkat edilmesine de davet etti.

resim tanımı girin

Rublede yaşanan devalüasyon olayları tetikledi iddiası

Basına göre, katliamın nedeni ruble devalüasyonu da olabilir. İnterfaks ajansının iddiasına göre, daha önce aldığı devlet siparişlerinin kaçak inşaat gerekçesiyle elinden alınınca ödemeler ruble ile yapıldı. Fakat ajans, bu resmi prosedürler zaman dilimi içinde rublenin değerinin düştüğüne ve bunun da zanlının öfkesine neden olabileceğine dikkat çekti.

Olayla ilgili geniş çaplı soruşturma başlatıldı.