Mısır’da Rus yolcu uçağının enkazına ulaşıldı, 224 yolcu hayatını kaybetti

286

Mısır'ın Şarm el Şeyh kentinden havalanan ve Sina yarımadasına düşen Rus Kolavia Metrojet Havayolları'na ait Airbus A-321 tipi yolcu uçağının enkazına ulaşıldı. Uçakta 7 kişilik mürettebatla birlikte 224 Rus vatandaşı öldü.

Uçağın Rusya'nın St. Petersburg kentine hareket etmek üzere Mısır yerel saatiyle 5.58'de (Türkiye saatiyle 6.58) sabah kalkış yaptığı ve 6.21'de düştüğü açıklandı. Ölenler arasında 17 çocuğun bulunduğu bildirildi. Rusya Kahire Büyükelçiliği’nden yapılan açıklamada ölenlerin hepsinin Rusya vatandaşı olduğu ifade edildi. Ölenler arasında Pskov Belediye Başkan Yardımcısı Aleksandr Kopılev ve eşinin de bulunduğu iddia ediliyor.

Bölgeye gelen Mısır arama kurtarma ekibinin uçağın enkazından cesetleri çıkardığı belirtildi. Olay yerinde uçağın 2 kara kutusunun bulunduğu ifade edildi. Rus basınına göre uçak ikiye parçalandı.

Pilotların acil iniş yapmak istediği iddia ediliyor

Mısır güvenlik güçleri, kazanın teknik arızadan dolayı meydana geldiğine inanıyor. TASS ajansına konuşan haber kaynaklarının iddiasına göre, uçak havalandıktan sonra pilotlar Mısırlı yetkilileri ile temasa geçerek bazı teknik arıza gerekçeyle Kahire Havaalanı’na acil iniş yapmak istedi.

Mısır Başbakanlık sözcüsü Husam el-Kaviş kaza nedenleri ile açıklama yapmayı reddetti.

Uçak 18 yıl önce üretildi

Düşen Airbus A321 tipi uçağın 1997 yılında üretildiği ve ilk uçuşunun 1997 yılında yaptığı belirtildi. ILFC finansal kiralama şirketine ait olan uçak, 2003 yılında Onur Havayolları tarafından kiralandı ve 2012 yılına kadar uçtu. Daha sonra 663 imalat numarasına sahip uçak Kolavia tarafından kiralandı. Rus basınının iddiasına göre, pilotlar daha önce uçakta teknik sorunlar olduğunu iletmişti.

1 Kasım Rusya’da Ulusal Matem ilan edildi

Faciayla ilgili olarak Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in imzaladığı karar ile 1 Kasım Rusya’da ulusal matem ilan edildi. Putin, kazayla ilgili devlet komisyonunun oluşturulmasını istedi. Rusya Başbakanı Dmitri Medvedev de Mısır’a özel Rus resmi heyet ve ekibinin gönderilmesini istedi. Kazayla ilgili Rusya Başsavcılığı soruşturma başlattı. Rusya mercileri kazanın nedenleri ile ilgili henüz açıklama yapmadı.

Rusya Tur Operatörleri Birliği, ölen vatandaşların listesini yayınladı. Liste İnterfaks ajansı sayfasında yayınlandı.