Mısır’da düşen uçakta hayatını kaybedenler Rusya’ya gönderildi

119

Mısır’da Sina Yarımadası’nda düşen Rus hava yolu şirketi Kolavia’ya ait Airbus A-321 tip yolcu uçağında hayatını kaybedenlerden 126’sının naaşı Rusya’ya gönderildi.

Şarm Eş Şeyh-St.Petersburg seferinin yapan Rus uçağı 31 Ekim’de kalkışından 23 dakika sonra düşmüş, uçakta bulunan 17’si çocuk 224 kişi hayatını kaybetmişti.

Rusya Acil Durum Bakanı Vladimir Puçkov ve uzmanlardan oluşan heyet 2 uçakla bölgeye giderek arama kurtarma çalışmalarına katıldı.

Rusya Hava Ulaşım Ajansı Başkanı Aleksandr Neradko, Rus uzmanların Mısırlı meslektaşları ile birlikte enkaz üzerinde çalışmalarının sürdüğünü, uçağın parçalarının 20 kilometreden daha geniş bir alana yayıldığını kaydetti.

Uçak havada parçalandı

Rusya Hükümetler Arası Havacılık Komitesi (CIS) kaza ile ilgili yaptığı açıklamada, Rus yolcu uçağının havada parçalandığını açıkladı. CIS Direktörü Viktor Soroçenko, uçağın havada parçalara ayrıldığını, ancak kazanının nedenini kesin olarak söylemenin erken olduğunu ifade etti.

Rusya makamları terör örgütü IŞİD’in uçağı düşürdüğü yönündeki iddiaları kesin bir dille yalanladı. Uçağın teknik arıza nedeni ile düşmüş olabileceği yönündeki iddialar ise inceleniyor.

resim tanımı girin

Düşüş nedeni henüz bilinmiyor

Rusya Ulaştırma Bakanı Maksim Sokolov basına yaptığı açıklamada A-321 tip uçağın düşüşü ile ilgili çok az bilgiye sahip olduklarını, henüz mantıklı bir cevabının verilemeyeceğini ifade etti. Sokolov iki ülke uzmanlarının çalışmalara yeni başladığını söyledi.

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah El Sisi kazayla ilgili soruşturmanın ayar sürebileceğini belirtti.

Rusya tarihinin en ölümcül uçak kazası nedeni ile ulusal yas ilan edilirken, kiliselerde anma törenleri düzenlendi ve bayraklar yarıya indirildi.