Rusya’da 272 üst düzey görevli yolsuzluk iddiası ile görevden alındı

69

Kremlin İdaresi Başkanı Sergey İvanov, St. Petersburg'da Birleşmiş Milletler tarafından düzenlenen yolsuzlukla mücadele komisyonunda yaptığı konuşmada, 2015 yılının ilk yarısında incelenen 1,5 milyon şikayet dosyası nedeni ile 4 bin memurun disiplin cezasına çarptırıldığını ve 272 devlet çalışanının da memurluk hayatına son verildiğini açıkladı.

Ayrıca en üst düzey devlet görevlileri hakkındaki 8500 şikayet dosyasının incelenmesi sonucunda 3 en üst düzey devlet görevlisi hakkında disiplin işlemi uygulandı. Rusya Acil Durumlar Bakanlığı’ndan bir bölgesel yönetici ve Kuzey Kafkasya’da bir gümrük işleri yöneticisi disiplin cezasına çarptırılırken, bir Rusya İçişleri Bakanlığı generalinin rütbesinin yükseltilmesi reddedildi.

Yolsuzlukla mücadelenin arttığını söyleyen İvanov, “Artık daha ince örülmüş ağlar var ve küçükler de dahil olmak üzere artık daha fazla balık bu ağa takılıyor” sözleriyle yolsuzlukla mücadelede gelinen noktaya dikkat çekti.

Devlet yetkilileri hakkında yürütülen soruşturma sonucunda toplamda 100 milyon ruble (1,55 milyon dolar) tutarındaki tazminat talebi davaları mahkeme tarafından görülmeye başlandı.

Bunun bir ilk olduğunu belirten İvanov, “Paranın kaynağının belirsiz olduğu ve devlet görevlisinin paranın nereden geldiğini açıklayamadığı durumlarda ilk kez 2015 yılında tazminat davaları başlatıldı.” dedi.

Ayrıca 2015 yılının ilk yarısında Kremlin yolsuzlukla mücadele dairesi tarafından incelenen 198 üst düzey devlet görevlisinin rütbelerinin yükseltilmesi reddedildi.