Kremlin: Uçağın patlama sonucunda düştüğü iddiaları spekülasyon

65

Kremlin Basın Sözcüsü Dmitri Peskov, geçen hafta Mısır’da Rus Kogalımavia Metrojet Havayolları'na ait Airbus A-321 tipi yolcu uçağının düşmesi ile ilgili iddiaların spekülasyon olduğuna işaret etti.

Moskova’da basının soruları üzerine Peskov, uçağın bomba nedeniyle düşmüş olabileceği yönünde batı basınında çıkan iddialara yanıt verdi. Peskov, “Uçak kazasının nedenleri ile ancak soruşturma açıklama yapabilir. Ama henüz biz bu konuda açıklama duymadık. Tüm geriye kalan bu gibi benzer tahminler doğrulanmamış bilgi veya spekülasyon nitelikli sayılmakta. Eğer kazanın nedenleri ile ilgili çok ciddi bir bilgiye sahip olan varsa, soruşturmaya sunmalarını istiyoruz.” dedi.

Uçak kazası nedeniyle İngiltere’nin Şarm el Şeyh'e uçan uçuşları durdurduğu yönündeki soruya ise Peskov şu yanıtı verdi: Bu İngiliz mercilerinin egemen hakkı...Rus uçakları seferlerine devam ediyor.”

Öte yandan Rusya Başbakanı Dmitri Medvedev, uluslararası uçak seferleri için güvenlik önlemlerinin artırılmasını istedi. Kogalımavia Havayolu'na ait Airbus A321 tipi yolcu uçağı Moskova saati ile 06.51’de St. Petersburg’a varmak üzere Şarm-eş-Şeyh Havalimanı’ndan havalanmıştı. Uçak ile bağlantı, havalandıktan 23 dakika sonra kesilmişti. Uçakta 7 mürettebat dahil 224 yolcunun bulunuyordu.