Charlie Hebdo düşen Rus uçağı ile ilgili karikatürler yayınladı

722

Fransa’da yayın yapan haftalık karikatür dergisi Charlie Hebdo, Mısır’da düşen Rus uçağıyla alakalı iki karikatür yayınladı.

Yayınlanan ilk karikatürde düşen uçak parçalarından kendini korumaya çalışan IŞİD’li bir terörist yer alıyor. Karikatürün üzerinde de “IŞİD: Rus Hava Kuvvetleri bombardımanlarını yoğunlaştırıyor” ifadesi yer alıyor.

İkinci karikatürde ise düşen uçağın önünde tek camı kırılmış güneş gözlüklü bir kafatası çizilmiş. Karikatürde, “Düşük ücretli Rus Hava Yolları’nın tehlikeleri. Air Kokain ile uçmalıydım.” ifadesi yer alıyor. Dergide başka bir espride de IŞİD teröristlerinin 224 porsiyon yemeğe bedava ulaşmak için uçağı düşürdüğü yazıldı. Daha önce de Güney Kore’de yayın yapan The Korea Times dergisi düşen A321 Rus uçağıyla ilgili karikatürler yayınlanmıştı.

Rusya’dan tepki

Kremlin basın sözcüsü Dimitri Peskov karikatürlerle alakalı, "Bunların ne demokrasiyle, ne de ifade özgürlüğüyle alakası yok. Bu kutsala saygısızlık." dedi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharov da şahsi Facebook hesabından yaptığı açıklamada “Halen ben Şarli’yim diyenler var mı?” diye sitemde bulundu.

resim tanımı girin

224 kişi hayatını kaybetmişti

31 Ekim Cumartesi günü Kogalymavia Havayolu'na ait Airbus A321 tipi yolcu uçağı Moskova saati ile 06.51’de St. Petersburg’a varmak üzere Şarm-el-Şeyh Havalimanı’ndan havalanmıştı. Uçak ile bağlantı, havalandıktan 23 dakika sonra kesilmişti. Düşen uçakta 7 mürettebat dahil 224 yolcu hayatını kaybetti.