Yeni iddia: Düşen Rus uçağının kara kutu kayıtlarında patlama sesi duyuldu

148

Geçtiğimiz Cumartesi günü Mısır’da düşen Rus yolcu uçağının düşme nedenleri iddialarına bir yenisi daha eklendi. France 2 kanalına konuşan bir Mısırlı soruşturma yetkilisi, uçağın karakutu kayıtlarında patlama sesinin tespit ettiklerini iddia etti.

Uçak kazası ile ilgili soruşturmada yer alan yetkili, kara kutu kayıtlarını incelediklerini anlattı. İsminin açıklanmasını istemeyen yetkili, “Kara kutu kayıtlarında uçuş sırasında bir patlama sesi duyuluyor. Ama tespit edilen bu patlama sesi, motor arızasından kaynaklanan bir patlama sesi değildi.” diye iddiada bulundu.

Benzer iddiaları Le Point gazetesi kaynakları da ortaya attı. Gazeteye konuşan bir kaynak, uçakta patlamanın meydana geldiğini iddia etti. Onun iddiasına göre, kara kutu kayıtlarının incelenmesi sayesinde bombanın uçağın hangi bölümünde koyulduğu belirlemek mümkün olacak.

ABC News kanalına konuşan bir Mısırlı yetkili, terör ihtimali üzerinde durduklarını iddia etti.

Dün ABD Başkanı Barack Obama da uçağın kabine konulan bir bombayla düşürülmesinin ihtimal dahilinde olduğunu söyleyerek olay hakkında soruşturması başlatacağını açıklamıştı.

Patlama iddiasını ilk kez Rusya Devletlerarası Sivil Uçak Komitesi (MAK) Fahri Başkanı Magomed Tolboyev dile getirmişti. Tolboyev Airbus A-321 tipi yolcu uçağının patlama nedeni ile düşebileceğini iddia etmişti.

Uçak 2 yıl önce Türkiye’de teknik kontrolden geçmiş

Öte yandan Rusya Uçak Korkusu Tedavisi Merkezi psikoloji uzmanı, eski pilot Aleksey Gervaş, Mısır’da düşen uçağın 2 yıl önce Türkiye’de AIRBUS Servis Merkezi’nde ilgili teknik kontrolden geçtiğine dikkat çekti. Rus basınına konuşan Gervaş, teknik incelemede herhangi bir sorunun bulunmadığını ve bu açıdan 2 yılın az bir zaman dilimi olduğuna da işaret etti.

Cumartesi günü Kogalymavia Havayolu'na ait Airbus A321 tipi yolcu uçağı Moskova saati ile 06.51’de St. Petersburg’a varmak üzere Şarm-el-Şeyh Havalimanı’ndan havalanmıştı. Uçak ile bağlantı, havalandıktan 23 dakika sonra kesilmişti. Düşen uçakta 7 mürettebat dahil 224 yolcu hayatını kaybetti.