Türkiye’ye uçuş yasağı Duma’da gündeme gelebilir

301

Rusya parlamentosu alt kanadı Duma milletvekili Hoj Magomed Vahayev, Rus tur operatörlerinin Türk meslektaşlarıyla bir araya gelerek, Rus turistler için Türkiye’nin güvenli olup olmadığını öğrenmeleri gerektiğini söyledi.

Yolsuzlukla Mücadele ve Güvenlik Komisyonu Birinci Başkan Yardımcılığı görevini de yürüten Vahayev, Gavarit Maskva radyosunda yaptığı konuşmada, “Bu sorun milletvekilleri arasında çok tartışılıyor. Bunlar bizim vatandaşlarımız, biz ilgisiz kalamayız. Güvenli olmayan ülkelerin listesi hazırlanmalı. Herhangi bir durumda nasıl davranmamız gerektiğini bilmeliyiz. Biz bunu görüşeceğiz.” diye belirtti.

Vahaev’in sözlerine göre yakın zamanda Rusya parlamentosu, Rusya’dan gelen turistler için Türkiye’nin güvenli olup olmadığını öğrenmek üzere Türk milletvekillerine danışacak.

Dün, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya’dan Mısır’a giden uçak seferlerinin yasaklanmasını öngören kararı imzalamıştı. Karara göre, “Rusya’nın ulusal güvenliğinin sağlanması ve Rusya vatandaşlarını cinayet ve başka hukuka aykırı eylemlerden korunmasına ilişkin özel önlemler bağlamında Rus yolcu uçaklarının Mısır’a yönelik seferleri geçici olarak” yasaklandı. Yasak, devlet ve özel havayolu şirketlerini kapsıyor.

Mısır’a gelen yasağın ardında Rusya Turizm Endüstrisi Birliği Basın Sözcüsü İrina Tyurina da Rus turistlerin Mısır yerine Türkiye’ye yönlendirildiğini açıklamıştı. Rus tur operatörlerinin müşterilerini Antalya başta olmak üzere Kıbrıs veya uzak doğu ülkelerine yönlendirdiği belirtiliyor.