İran Azerbaycan'ında protesto

258

İran'ın Doğu Azerbaycan ve Batı Azerbaycan bölgelerinde, İRİB TV-2 televizyonunda gösterilen bir program protesto gösterilerine neden oldu. Urmiye'de başlayan eylemler kısa sürede bölgenin diğer şehirlerine de sıçradı.

Çoğunlukla İran'da yaşayan Azeriler hakkında haber yapan Oyan News, Urmiye Üniversitesi öğrencilerinin rektörlük binası önünde toplanarak İRİB TV-2 televizyonunda Azeri Türklerin aşağılandığı programı protesto ettiğini bildirdi.

Göstericiler, "Azerbaycan halkı bu zulme artık tahammül edemiyor", "Türkçe medrese" ve "Alarm, alarm, ben Türküm!" sloganlarını attı.

Protestoların kısa zamanda Tebriz, Hoy, Maraga, Zencan ve Tahran'a yayıldığı bildirildi.

İRİB TV-2 televizyonunun Fitilieh (Fitil) adlı çocuk programında, Azeri bir çocuğun ailesiyle birlikte bulundukları otelde dış fırçası ile tuvalet fırçasını karıştırdığı anlatıldı. Çocuğun babası, oteli saran kötü kokunun nedeninin çocuğu olduğunu söyleyerek otel sahiplerinden özür diledi.

Azeri aktivistler, programın videosunu YouTube'da yayınladı.

Azeri asıllı İranlı aktivistlerden İbrahim Savalan, AzadlıqLive'a açıklamalarında, ülkede bu programın ilk olmadığını, İran televizyonunun her fırsatta Azerileri aşağılamaya çalıştığını dile getirdi.