Rusya, Mısır dışındaki ülkelere uçak seferlerinin durdurulmasını planlamıyor

70

Mısır’ın Sina Yarımadası'nda bir Rus uçağının düşmesinin ardından Mısır seferlerini durduran Rusya, diğer ülkelere yönelik seferlerde ise herhangi bir değişiklik ya da durdurma planlamıyor. Kremlin İdaresi Başkanı Sergey İvanov, Rus istihbarat servislerinin Mısır dışındaki ülkelere giden seferlerin durdurulması konusunda bir tavsiyede bulunmadıklarını söyledi.

Finlandiya’nın başkenti Helsinki’de gazetecilere konuşan İvanov, “Federal Güvenlik Servisi’nden (FSB) ve Terörle Mücadele Komitesi'nden (NAK) diğer ülkelere yönelik seferlerin durdurulması konusunda bir tavsiye gelmedi ve geleceğini de sanmıyorum” dedi. İvanov bu konunun şimdilik sadece Mısır’ı ilgilendirdiğini vurguladı.

Diğer Ortadoğu ülkelerine Rus uçak seferlerinin devam edeceğini teyit eden İvanov, “Bu ülkelerdeki güvenlik durumunu ve havaalanlarındaki güvenlik sistemlerini yakından takip ediyoruz.” diye ekledi.

Rusya’dan seferler konusunda bugün bir diğer açıklama da Rusya Parlamentosu üst kanadı Federasyon Konseyi Başkanı Valentina Matviyenko’dan geldi. Brezilya’da temaslarda bulunan Matviyenko, Rusya’nın halihazırda Mısır’dan başka uçak seferlerini durdurmayı planlamadığını söyledi. Bu konunun hiç görüşülmediğini vurgulayan Matviyenko, Mısır’ın durumunun ise “özel olduğuna” işaret etti.

31 Ekim’de meydana gelen ve 7 mürettebat dahil 224 yolcunun hayatını kaybettiği kazanın ardından 6 Kasım tarihinde Mısır seferleri durdurulmuştu. Şimdiye kadar Rusya, Mısır’da bulunan 35 bin vatandaşını da tahliye etti.

Öte yandan uçak kazasının neden gerçekleştiğine dair, havada infilak etmiş veya ettirilmiş olabileceği gibi çeşitli iddialar ortaya atılırken, Rusya bu iddialara karşı somut delil gösterilmesini ve delillerin Rusya ile paylaşılmasını talep etmişti. İvanov, saldırının nedenine ilişkin olarak da Rus gizli servisinin sessiz olduğu iddialarına da cevap verdi. İvanov, “Evet, istihbarat servisi bu konuda sessiz. Ama bu birşey yapmadığı anlamına gelmiyor. İstihbarat servisi bir borazan olmamalı. İstihbarat servisi birşey bilmediğinden dolayı sessiz değil.” açıklamasında bulundu.