Kommersant: Rusya, Türkiye ve bazı ülkelerin havalimanlarıyla ilgili bilgi istedi

209

Kommersant gazetesinin haberine göre Rusya Federal Sivil Havacılık kurumu Rosaviatsiya, Rus havayolu şirketlerinden Türkiye, Tunis, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Avrupa ülkeleri havalimanları güvenliği ile ilgili bilgi istedi.

Kommersant'ın kaynaklarına dayandırdığı habere göre Rosaviatsiya, havayolu şirketlerine yazı yazarak bazı ülkelerin havalimanlarının güvenliğiyle ilgili inceleme yapmasını tavsiye etti. Kaynakların verdiği bilgiye göre Rosaviatsiya, belirtilen ülkelerdeki havalimanlarda güvenliğin nasıl sağlandığı öğrenmek istiyor. Ayrıca güvenlik birimlerinin de konuyla ilgili bilgi topladığı belirtiliyor.

Ayrıca haberde yer alan bilgiye göre, Fransa'da yaşanan terör saldırısının ardından Avrupa ülkelerinin havalimanları da listeye dahil edildi.

Rusya, Sina Yarımadası'nda düşen uçak sonrası Rus turistlerin Mısır'a uçakla gidişini yasaklayarak vatandaşlarını tahliye etmeye başlamıştı. Ayrıca karşılıklı uçuşları da iptal etmişti.

31 Ekim'de Kogalymavia Havayolu'na ait Airbus A321 tipi yolcu uçağı Moskova saati ile 06.51’de St. Petersburg’a varmak üzere Şarm-el-Şeyh Havalimanı’ndan havalanmıştı. Uçak ile bağlantı, havalandıktan 23 dakika sonra kesilmişti. Düşen uçakta 7 mürettebat dahil 224 yolcu hayatını kaybetmişti.