Rus füzelerinin hedefindeyiz!..

776

İzlenen beceriksiz sarsak dış politika yüzünden bugüne kadar Türkiye’nin ne Batı’da, ne de Ortadoğu’da kazançlı çıkabildiğini gördük!.. Türkiye hep kaybeden taraf oldu… Türkiye yalnızlaştı!.. Ve iktidar ile yandaşları buna bir isim buldu: “Değerli yalnızlık” Uluslararası arenada yalnız kalmanın nasıl bir değer (!) olduğunu şimdi daha iyi anlıyoruz… Sırf Esad takıntısı ve “devirdik, deviriyoruz” derken… Rusya, İran ve Çin’in açıktan Esad rejimini desteklemesi, iktidarın hayallerini Türkiye üzerinde bir kabusa çevirdi!..

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, uçak düşürme olayının “planlanmış bir eylem” olduğunu iddia etti… Bu iddia çok ağır bir suçlama ve tercümesi şöyle olabilir: “Türkiye Esad’ı destekleyen Rusya’dan intikam almaya kalkıştı… Uçağın düşürülmesi Rusya’ya düşmanlığının ifadesi” İktidar sırf Esad takıntısıyla böyle bir çılgınlığı yapabilir mi?.. Bilinen kibriyle boyundan büyük işlere kalkışabilir mi?..

Putin dün yeni bir açıklama yaptı: “Türkiye, ilişkileri çıkmaza sürüklüyor… Özür gelmedi” Rusya özür bekliyor, ülkeyi idare edenler “Biz haklıyız” demeye devam ediyor… Buna karşılık İran Cumhurbaşkanı Ruhani de Türkiye’yi suçluyor: “Provokatif eylemler ve hukuki sonucu olayı başlatan tarafın sorumluluğundadır” İran, gerilimden Ankara’yı sorumlu tutuyor!.. Beyler “Biz haklıyız” diye dursunlar, Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü olayın pek çok yönünün halen açıklığa kavuşmadığını” ileri sürerek, Türkiye’yi zan altında bırakıyor!..

Bu olayda NATO mato, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, AB filan hikaye… Hepsi sırtını döndü… Obama, “Şükran Günü” hazırlıklarıyla meşgul… İngiltere Başbakanı Cameron, “Bu olay iki ülke arasında” deyip geçiyor… Almanya Başbakanı Merkel ise ne kokar ne bulaşır bir tavırda… Türkiye bu olayda da yalnız kaldı!.. Bu yalnızlığın değerini anlayın artık!..

Rusya, Türkiye’ye yaptırım uygulamayacağını açıkladı… Bunun da tercümesi bazı yaptırımları uygulayacağıdır!.. Rusya’ya giden Türk vatandaşlarından bazıları hava alanından çevrilip ilk uçakla gönderilmeye başlandı, 20 işadamı gözaltına alındı… Rus futbol kulüpleri Antalya’daki otellerde kamp rezervasyonlarının yüzde 70’ini iptal etti!… Gümrüklerde uzun kuyruklar oluşuyor… Rusya Başbakanı Medvedev, “Bundan sonra Türk müteahhitler Rusya’dan zor iş alır” dedi… Ve sınırımızın dibinde insani yardım malzemesi taşıyan TIR’lar Rus uçakları tarafından vuruldu, 7 şoförün öldüğü bildiriliyor…

Sevgili okurlar, Bunlar daha başlangıç, Rusya henüz eyleme geçmedi… Türk savaş uçakları şimdi çok büyük tehdit altında, Lazkiye’ye getirilen S-400 füzelerinin hedefinde… Rusya bir misilleme yapabilir, Türk savaş uçaklarını bir punduna getirip vurabilir!.. Aslında, S-400 füzelerinin menzili Türkiye’nin yarısını içine alıyor… Ülkeyi yönettiklerini zannedenler, Esad’ı devirme peşindeyken Türkiye’yi büyük bir tehlikenin kucağına attı!.. Türkiye pisi pisine büyük bir belaya bulaştı!..

Tayyip Bey dün Putin’in sözlerine atıfta bulunarak, “DAEŞ’ten (IŞİD) petrol aldığımızı iddia edenler ispatla mükelleftir, aksi halde müfteri derim” dedi… Demek Putin’in bu iddiası hedefini bulmuş ve karşılık verme zorunda bırakmış!.. Türkiye ne kadar yalanlarsa yalanlasın, Rusya’nın bu ithamı leke bırakır!.. Zaten Rusya’nın bundan sonra bir hedefi de Türkiye’yi dünyada itibarsızlaştırmaya çalışmak olacaktır!.. Tabii ne kadar itibarımız kaldıysa!..