#RusyaKrizi – Türkler Rusya’dan, Ruslar Türkiye’den yazdı

1075

Türkiye’de yaşayan Ruslar

Apollinaria Avrutina

Türk halkı, Rus halkının da olduğu gibi, gerçekten suçlu değil. Bana yazan Türk arkadaşlarıma şunu söylemek istiyorum: Halklar çok yakın arkadaşlık içerisindeler. Akrabalık bağları bile kuruldu, aileler kuruldu. Ve şimdi bu iki halkı birbirine küstürmek istiyorlar. Lütfen bunun gerçekleşmesine izin vermeyelim! Her şeye rağmen: Bir Türkleri ve Türkiye’yi çok seviyoruz! İstanbul ise dünyanın en güzel şehiri! Türkiye, seni çok seviyoruz!

Турецкий народ, как и русский, действительно не виноват.Всем турецким друзьям, кто пишет мне сейчас, хочу сказать вот что: Народы дружили очень близко. Породнились даже. А теперь их пытаются поссорить. Но давайте не позволим этому произойти. Все равно: мы очень любим Турцию и турок. И Стамбул – самый красивый город мира. Türkiye, seni çok seviyoruz!

Liya Valeeva

Hadi insancıl kalalım! Biz barış isteyen vatandaşlarız ve savaşı istemiyoruz! Biz kendi ülkemizi seviyoruz ve Türkiye’nin aşığıyız! Bu kanıtlanmıştır!

Давайте оставаться людьми! Мы мирные граждане мы не хотим войны! Мы любим свою Родину и влюблены в Турцию-это факт!

Aleksei Makhanek

Arkadaşlar, siz politikacı değilsiniz, başkalarının algı operasyonlarına kanmayın, diğerlerinin kirli oyunlarında piyon olmayın!

Люди, вы же не политики, не поддавайтесь чужому влиянию, не будьте пешками в чужих грязных играх, думайте своим умом. Вы же ЛЮДИ!

Mariya Yilmazer

Oh be! Sonunda! İnsanlar var, siz yaşıyorsunuz! Geçmişim için Rusya’ya şu an için ise Türkiye’ye teşekkür ederim! Güzel yorumları görmek beni mutlu etti!

Ооооо наконец то!!! Люди вы есть, вы существуете!!! Спасибо России за мое прошлое а Турции за мое настоящее!!! Очень приятно што есть и добрие отзывы!

Lana Lana

Sırf politika yüzünden Türk arkadaşlarımızla görüşemezsek çok üzülürüm!

Будет очень жалко если из-за политики мы не сможем видеться с нашими Турецкими друзьями.

Kalina

Bir kişinin yaptığı yanlış, milyonlarca kişiye acı veriyor..

Ошибка одного человека, боль миллионов..

Rusya’da yaşayan Türkler

Recep Yılmaz

Я учусь уже 4 года в России и очень люблю Россию .. Все это политическая игра .. Я люблю русских людей как же своих они мне относятся очень хорошо .. Я России но чувствую себя как у себя дома то,есть Россия мой второй дом.

Rusya’da 4 yıldır okuyorum ve Rusya’yı çok seviyorum. Bu politik bir oyun. Ben Rus insanlarını kendi halkımı sevdiğim kadar çok seviyorum, onlar bana çok iyi davranıyorlar. Rusya’da olmama rağmen kendimi evimde hissediyorum, Rusya benim 2.evim.

İbrahim Özkaya

Сегодня был самым тяжелым днем моего 4-летнего проживания в России. Несмотря на то, как люди любят себя, такии события смогут разрушить ВСЕ! После события я пошел в университет, по пути думал над тем, как буду отвечать на те или иные вопросы. Как и везде и в нашем университете главной темой для общения стало данное событие. Я старался молчать, не говорить, не комментировать. Вышел из аудиотрии после пары. Когда вернулся на асвоей парте нашел самолет из бумаги. Мне было обидно.. Очень.. Старался и их понять. Дружба доведенная до таких времен, не должна была разрушаться. Надеюсь, что эти дни пройдут. Привет из Питера!

“Bugün 4 yıllık Rusya hayatımın en zor günüydü. İnsanlara ne kadar kendini tanıtırsan tanıt, ne kadar kendini sevdirirsen sevdir. Böyle bir olay, bir günde yıllarca geriye götürebiliyor. İnsanların size bakışları bir anda değişebiliyor. Olaydan sonra, okula gittiğimde bugüne kadar gayet iyi arkadaşlık kurduğum Rus sınıf arkadaşımın olayı bana sorduklarında nasıl cevap vereceğimi, nasıl yaklaşacağımı düşündüm. Sokaklarda, gazetelerde, televizyonlarda, bütün Rusya’da bu olay konuşulduğu gibi, tabii ki bugün üniversitedeki derslerin ana gündemi bu olay oldu. Sessiz kaldım. Hiçbir yorum yapmadım. Öğle arası için sınıftan çıktım, döndüğümde ise oturduğum sıramda bu kâğıttan yapılan uçağı buldum. Şaşırdım, üzüldüm. Onları da anlamaya çalıştım. Bugüne kadar gerçekten iyi komşu, hatta dost olan iki ülkenin bugünkü haline gerçekten çok üzüldüm. Umarım bu günler gelir geçer. Rus-Türk dostluğu, kardeşliği ilelebet devam eder. Rusya-St. Petersburg’dan sevgilerle…”

Tolga Çelik

6 лет проживаю в России и впервые чувствую здесь себя чужим… Те глаза, которые смотрят на меня, будто осуждали меня. Женщина в магазине, с которой видимся каждый день, поздоровалась со мной как-то “не от души” Анна, с которой работаем на оном этаже как-то не хотя сказала мне “Доброе утро!” Все это как-то отняла нашу энергию, все потеряло свою радость. Желаю, чтобы вся эта история закончилась. Мы очень нуждаемся в мире и порядке.

6 yıldır ilk defa Rusya sokaklarında kendimi bir Türk olarak yabancı hissettim. Bana bakan gözler, anlımda Türk yazmamasına rağmen beni sorgular gibiydi. Her gün karşılaştığım, markette görevli Rus bayan hissiz selam verdi. Aynı katta çalıştığımız Anna gönülsüz günaydın dedi. Bu yaşananlar tüm enerjimizi aldı bizden, her şey neşesini kaybetti bir anda. Üzerimizdeki kara bulutların dağılması dileğiyle. Buna burada çok ihtiyacımız var.

Asiman Hüseynov

Когда я был еще ребенком, мне всегда говорили что Россия и Турция – братья! Я люблю обе страны! Не хочу, чтобы повторялись такие истории.

Bana çocukken hep Türkiye kardeş, Rusiya büyük kardeşdi diye söylemişler. İki ülkeyide çok seviyorum. Böyle olay birde yaşanmasın!!!

Kaynak: www.rusyam.com