YAŞ: Rusya ile askerî diyalog kanalları açık tutulmalı

175

Kış dönemi Yüksek Askerî Şûra toplantısı, dün Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun başkanlığında başladı. Toplantı sonrası yapılan açıklamada, Rusya ile diplomatik ve askeri diyalog kanallarının açık tutulması istendi.

Genelkurmay Karargâhı Çakmak Salonu'nda gerçekleştirilecek kritik toplantı öncesi YAŞ üyeleri Anıtkabir'de Ata'nın huzuruna çıkarak çelenk bıraktı. Başbakan, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ve kuvvet komutanlarından oluşan heyet, Anıtkabir'i ziyaret etti. Davutoğlu, Aslanlı Yol'un başında komutanlar tarafından karşılandı. Davutoğlu'nun Atatürk'ün mozolesine çelenk bırakmasının ardından saygı duruşunda bulunuldu.

Daha sonra Davutoğlu başkanlığındaki heyet, Anıtkabir merdivenlerinde hatıra fotoğrafı çektirdi. Ardından Misak-ı Milli Kulesi'ne geçerek buradaki Anıtkabir Özel Defteri'ni imzaladı. YAŞ'ta alınan kararla ilgili olarak Genelkurmay Başkanlığı internet sitesinde açıklama yapıldı. Rusya ile diplomatik ve askeri diyalog kanallarının açık tutularak, iki ülke silahlı kuvvetleri arasında arzu edilmeyen yeni durumların yaşanmasına engel olacak tedbirlerin alınmasının uygun olacağının değerlendirildiği belirtildi. Suriye hududunda yaşanan gelişmeler ele alındığına işaret edilerek, “Komşumuz Rusya Federasyonu ile diplomatik ve askerî diyalog kanallarının açık tutularak, iki ülke silahlı kuvvetleri arasında arzu edilmeyen yeni durumların yaşanmasına engel olacak tedbirlerin alınmasının uygun olacağı değerlendirilmiştir.” denildi.