Bakan Soylu: Rusya’daki işçilerimize bir baskı henüz söz konusu değil

847

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, Rusya’da çalışan Türk işçilerinin Rus işverenler tarafından 1 Ocak’tan itibaren istihdam edilmemeleri yönündeki kararın, şu ana kadar net bir şekilde kendilerine ulaşmadığını belirtti. Soylu, mevcut çalışanlara yönelik bir baskı ve kısıtlamanın henüz söz konusu olmadığını da söyledi.

Kamu Personeli Danışma Kurulu (KPDK) toplantısı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı binasında başladı. Toplantıya Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Eş Genel Başkanı Şaziye Köse ile 11 hizmet kolunda yetkili olan sendika başkanları katıldı. Toplantıya yeni Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu başkanlık yaptı. Toplantıda sendika başkanları toplu sözleşmede yer alan konuları gündeme getirdi.

Bakan Soylu, gazetecilerin sorularını da cevapladı. Bir basın mensubunun, “Rusya’da çalışan Türk işçilerinin Rus işverenler tarafından 1 Ocak’tan itibaren işe alınmamaları yönünden karar alındı. Bu bilgi doğru mudur? Bu bilgi size resmi olarak ulaştı mı?” sorusuna Soylu, şu ana kadar Rusya tarafından iletilen bir kararın kendilerine ulaşmadığını, mevcut çalışanlara yönelik bir baskı, bir kısıtlamanın da henüz söz konusu olmadığını kaydetti.

Bu gelişmelerin ortaya çıktığı günden itibaren Bakanlık olarak gerek Rusya’da çalışan işçiler ile ilgili gerek işverenlerle gerek elçiliğe yapılan müracaatlar sonucunda değerlendirmeleri hep açık tuttuklarını belirten Soylu şunları söyledi: “Şu ana kadar net bir şekilde iletilen Rusya tarafından mevcut çalışanlarımıza yönelik bir baskı bir kısıtlama henüz söz konusu değildir. Ancak tabi orada gelişen olaylar üzerinden çalışanlarımız da bir tedirginlik söz konusudur. Bunun da dizayn edilmesi hem taraflar arasında yapılacak görüşmeler sonucunda gerçekleştirilecek hem de bizim orada temsilcilerimiz vasıtasıyla ortaya konacak kararlar sonucu yapılacaktır. Çünkü oradaki işyerlerimizin de taahhütte bulundukları işlerinin aksamamasını istiyoruz ve oradaki sözleşmelerimize sadık kalmak istiyoruz. En kısa sürede bu olayların karşılıklı olarak çözülmesini arzu ediyoruz. Orada çalışanlarımızın her an ne noktada olduğuna dair izlemlerimiz sürmektedir.”