Rusya: Türk vatandaşlarının Rusya girişlerine kısıtlama yapılmayacak

1473

Rusya Başbakan Birinci Yardımcısı İgor Şuvalyov, Rusya’ya gelmek isteyen Türkiye vatandaşlarına kısıtlama yapmayı planlamadıklarını belirtti.

Türkiye ile Rusya arasındaki son gelişmeleri değerlendiren Şuvalyov, 1 Ocak 2016’dan itibaren iki ülke arasında vize rejimini olacağını hatırlattı. Şuvalyov, “Moskova’nın Ankara ile vize rejimini uygulaması, Türkiye vatandaşlarının Rusya girişlerine kısıtlama yapılacağı anlamına gelmiyor. Sadece vize almak gerekecek.” dedi.

Rusya Başbakan Birinci Yardımcısı, Türkiye’ye yönelik yaptırımların 31 Aralık’a kadar imzalanan inşaat projelerini kapsamayacağına işaret etti. Şuvalyov, “Bu yaptırımlar, 31 Aralık’a kadar inşaat alanında proje sözleşmeleri imzalayan Türk inşaatçıları kapsamıyor. 31 Aralık’a kadar imzalanacak sözleşmeler ve mevcut inşaat projelerinde çalışan Türkiye vatandaşları kendi iş faaliyetlerine devam edebilir. Yeni sözleşme ile ilgili böyle bir olasılık olmayacak. Özel izin için hükümete başvurulması gerekecek. Türk vatandaşlarının Rus inşaat şirketlerinde çalışmaları mümkün. Ama bununla ilgili çok ciddi denetim yapılacak.” dedi.

Şuvalyov, yaptırımların şimdilik Türk sanayi ürünlerini kapsamaayacağını da belirtti. Şuvalyov, “Öncelikle burada amaç, Rusya vatandaşları ve tüketicileri cezalandırmak değil, Türk ekonomisinin olumsuz neticeler hissetmesini sağlamaktır.” dedi.