Erdoğan’ın suçladığı ‘Meşhur Rus satranç ustası’ FIDE başkanlığından istifa etti

261

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın IŞİD’le petrol ticareti yapmakla suçladığı Rus işadamı ve Dünya Satranç Federasyonu Başkanı Kirsan İlyumсinov, görevinden çekildi. Kararda Türkiye Satranç Federasyonu’nun çalışmalarının da etkili olduğu belirtiliyor.

RUSYA’yla krizin ardından Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, geçen hafta yaptığı açıklamalarda, "Bir de Rusların meşhur satranç ustası var o da bu yarışın içinde, o da petrol tüccarlığı yapıyor" diyerek Kirsan İlyumcinov’un ilişkilerine dikkat çekemişti.

ABD Hazine Bakanlığı’nın da geçen ay itibariyle İlyumdcinov'u kara listeye aldığı ortaya çıkmıştı. Tüm bu gelişmelerin ardından 1995’ten bu yana Dünya Satranç Federasyonu (FİDE) Başkanlığı’nı yapan Ilyumcinov dün FIDE Yönetim Kurulu’yla bir araya geldi. Toplantıda üye ülkeler iddialarla ilgili bilgi almak istedi. Yapılan görüşmelerin ardından Ilyumzhinov görevinden belirsiz bir süre için çekilmeyi teklif etti. Karar dün gelişmeler üzerine Yunanistan’da yapılan olağanüstü FİDE Yönetim Kurulu toplantısı sonrası açıklandı. Toplantıya FIDE Asbaşkanı olarak Türkiye Satranç Federasyonu Başkanı Gülkız Tulay da katıldı.

Açıklamada Ilyumzhinov’un ABD tarafından kara listeye alınması nedeniyle böyle bir karar aldığı belirtildi. Açıklamada, Ilyumzhinov’un ABD yaptırımları kaldırıncaya kadar görevden çekileceği bilgisi verilirken, Ilyumzhinov’un ilk toplantıda gelişmeler hakkında yönetim kuruluna bilgi vereceği ifade edildi. Ilyumzhinov, yetki ve görevlerini Yönetim Kurulu’nun onayı ile Yunanistan Satranç Federasyonu Başkanı Georgios Makropoulos’a bıraktı. Makropoulos’un da toplantıda yaptığı ilk değerlendirmede yeni dönemde Türkiye Satranç Federasyonunun (TSF) öneminin daha da arttığını vurguladığı öğrenildi.