Akdeniz ısınıyor: Hangi ülke ne kadar askeri yığınak yaptı?

512

Suriye'de 2011 yılından beri yaşanan iç savaşın ardından bölgeye yerleşen IŞİD'e yönelik Rusya'nın operasyon başlatması Akdeniz'de suları ısındırdı.

Rusya'nın Esed rejimine destek için bölgeye gönderdiği savaş gemileri ve yaptığı yığınak, diğer ülkelerin Akdeniz'deki askeri gücünü gündeme getirdi. Verilere göre, Doğu Akdeniz ‘de Türkiye'nin 34 savaş gemisi bulunuyor. Amerika'nın 8, Rusya'nın 9 olmak üzere aralarında Almanya, Belçika, İspanya, Kanada, Portekiz, Yunanistan ve Hollanda'nın da olduğu toplam 13 ülkenin 60'tan fazla savaş gemisi var.

İşte Akdeniz'de askeri yığınak yapan ülkeler :

Türkiye:

Akdeniz'de 20'si muhrip, 14'ü yardımcı gemi olmak üzere toplam 34 gemi. Bu gemilerden 3 korvet, 1 denizaltı, 1 hücumbot ve 1 de fırkateyn sürekli hareket halinde Akdeniz'de gözlem yapıyor. 240 F-16 savaş uçağı bulunan Türkiye Adana, Malatya ve Diyarbakır'dan kalkan savaş uçakları ile sınır hattını denetliyor.

Rusya:

Rusya 4000'e yakın asker, 69 savaş uçağı, 16 helikopter ile Suriye'ye adeta askeri bir üs kurdu. Akdeniz'de 2 fırkateyn, 1 kruvazör, 1 hücumbot, 3 destek gemisi, 1 tanker, 1 istihbarat gemisi ve 2 denizaltısı var.

ABD:

3 savaş gemisi, 2 destroyer ve 1 harp gemisi. İncirlik Üssü'nden savaş uçakları bulunan Amerika'nın Suveyş kanalında ise 1 uçak gemisi ve 1 destroyeri bulunuyor.

İtalya:

1 fırkateyn ve 1 denizaltı.

Fransa:

Charles de Gaulle uçak gemisi ile birlikte 24 savaş uçağı, 2 fırkateyn 1 denizaltısı.

İngiltere:

1 savaş gemisi, 16 savaş uçağı ile Güney Kıbrıs'taki Ağrotur Askeri Üssü.

Almanya:

1200 askerin yanında 6 Tornado keşif uçağı, 1 fırkateyn ve 1 yakıt ikmal uçağını göndermeye hazırlanıyor.

NATO: Birliğe üye Belçika, İspanya, Kanada, Portekiz, Yunanistan ve Hollanda'nın ise birer savaş gemisi Akdeniz'de seyir halinde.