Rus kaynak, ‘Akkuyu inşaatı durdu’ haberini yalanladı

243

Cihan'a açıklamalarda bulunan Rus Rosatom şirketinin kuruluşu olan Akkuyu NGS'e yakın kaynak Mersin Akkuyu Nükleer Santrali Projesi'nde sahadaki inşaat çalışmalarını durdurdu iddialarını yalanladı.

Cihan’a konuşan kaynak, "İlk defa duyuyorum. Bizde böyle bilgi yok." dedi.

Basında yer alan haberlere göre düşürülen uçak krizi nedeniyle Rus Rosatom şirketinin kuruluşu olan Akkuyu NGS Mersin Akkuyu Nükleer Santrali Projesi’nde sahadaki inşaat çalışmalarını durdurduğu yöndeydi.

Türkiye ile Rusya arasındaki mutabakat kapsamında Rusya, dört üniteden oluşacak toplam 4,800 MW kurulu güce sahip Akkuyu nükleer santralini 20 milyar dolarlık yatırımla yapacak.

Öte yandan Mersin Akkuyu Nükleer Santrali'nde çalışmak üzere eğitim için Rusya'da buluan Nükleer öğrenciler bu bilginin yalan olduğunu belirtti. İsimini açıklamak istemeyen bir öğrenci Cihan'a şunları söyledi: "Bu haberin yalan olduğu bilgisine ulaştık. Daha önce ne öğretmenlerimizden, ne de öğrenci arkadaşlarımzdan "nükleer santralin işnaatı durduruldu" gibi açıklamalar hiç olmadı. Şimdi siz sordunuz diye yetkili birisinden öğrenmeye çalıştık. Bize bu bilginin yalan olduğunu söylediler." ifadelerini kullandı.