'Rusya'ya giden THY uçaklarında Türklerin yerini yabancı yolcular aldı'

648

Türkiye'nin 24 Kasım'da bir Rus savaş uçağını düşürmesinin ardından Ankara ve Moskova arasında yaşanan gerilim nedeniyle, Türk Hava Yolları’nın (THY) Rusya’ya giden uçaklarında Türklerin yerini yabancı yolcuların almaya başladığı iddia edildi.

Rusya Tur Operatörleri Birliği'nin (ATOR) haber sitesi olan Vestnik ATOR’a konuşan bir THY yetkilisi, Rusya’ya giden uçaklarda yolcu sayısının fiilen düştüğünü söyledi.

İsminin açıklanmasını istemeyen THY yetkilisi, “Rusya’ya giden yolcu sayısı fiilen düştü. Önceleri seferlerimizde çok sayıda Türk vatandaşları uçuyordu. Bunlar inşaatçılar, işadamları ve Rus-Türk ailelerdi” dedi.

'RUSYA AKTARMALI UÇUŞLARDA YÜZDE 30'A KADAR İNDİRİM YAPILDI'

THY uçaklarıyla Rusya’ya giden yabancı yolcu sayısında ise değişiklik olmadığına dikkat çeken yetkili, yolcuların genelde İstanbul üzerinden Rusya’ya transit giden Güney Avrupa ve Güneydoğu Asya ülkeleri vatandaşları olduğunu aktardı. Yetkili ayrıca, transit yabancı yolcu sayısının desteklenmesi için THY'nin bazı Avrupa ve Asya piyasalarında Rusya üzerinden yapılan uçuşlar için yüzde 30’a kadar indirim yaptığı bilgisini de verdi.

TÜRKİYE’YE GİDEN THY UÇAKLARINDA DA YOLCU SAYISI DÜŞTÜ

THY yetkilisi Rusya'dan Türkiye’ye giden yolcu sayısında da düşüş olduğuna dikkat çekti ve bunun nedenini şöyle açıkladı: "Turistler kendi başına Türkiye’de tatil yapmaktan endişe ediyor. Türkiye’ye giden Rus yolcular genelde transit yolculardan oluşuyor. Bu transit yolcular da genelde sıcak ülkelere giden Ruslar."