Davutoğlu terörist dedi, Rusya davet etti

520

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun 'Suriye’de barış' görüşmelerine Demokratik Birlik Partisi’nin (PYD) katılamayacağını söylemesinin hemen ardından Rusya, Cenevre’de yapılacak toplantıya PYD’yi de davet etti.

Suriye’de çatışmaların sona ermesini ve uzlaşmaya dayalı bir geçiş hükümeti kurulmasını amaçlayan, Cenevre görüşmelerinin, ay sonunda İsviçre’nin Cenevre kentinde yapılması planlanıyor.

Diken'den Tunca Öğreten'in haberine göre, PYD yetkilisi İdris Nassan, Rusya’nın Cenevre görüşmelerine PYD lideri Salih Müslim’in de katılmasını istediğini aktardı.

Nassan sözlerine şöyle devam etti: “Cenevre 25 Ocak’ta başlayacaktı ancak ABD ve Rusya katılımcı konusunda anlaşamayınca, görüşmeler ertelendi. Görüşmelerin kimlerin katılacağı netleşirse 28 veya 29 Ocak’ta Cenevre’de buluşma gerçekleşecek.”

Ancak Rusya tarafı muhalefet heyetinde Kürt güçlerin temsil edilip edilmeyeceğinin hâlâ belirsiz olduğunu belirtti. Nassan, Rusya’nın davetliler listesinde omurgasını PYD’ye bağlı YPG’nin oluşturduğu Demokratik Suriye Güçleri’nin sivil uzantısı Demokratik Suriye Kongresi ve önde gelen muhaliflerden Heysem Menna’nın da bulunduğunu söyledi.

Davutoğlu: Rejimin yanında otursunlar Başbakan Ahmet Davutoğlu, Suriye’de barış sağlanması için planlanan müzakereleri Rusya’nın zayıflatmaya çalıştığını ve ‘terörist örgütler’in müzakerelere katılmaması gerektiğini söylemişti. PYD’yi ‘terör örgütü‘ olarak tanımlayan Davutoğlu, “PYD barış görüşmelerine katılamaz. Her şeye rağmen masada yer almak istiyorlarsa rejimin yanına otursunlar” mesajını göndermişti.

Davutoğlu’nun rejimin yanında otursunlar sözünü hatırlattığımız Nassan, PYD’nin, Suriye’de ne rejim, ne de diğer muhaliflerle aynı yolda ilerlediğini savunarak,“PYD ve bileşenleri Suriye’de kimseye yakın durmuyor ve kimse için çalışmıyor. PYD, kendi halkının özgürlüğü için mücadele ediyor” diye konuştu.

YOL HARİTASI

Türkiye’nin de aralarında bulunduğu 20’ye yakın ülke ve AB’yle Arap Birliği’nden temsilciler, 14 Kasım’da Avusturya’nın başkenti Viyana’da toplanarak, Suriye’de siyasal çözüm için takvimli bir yol haritası ortaya koymuştu. Bu yol haritasına göre, Şam hükümeti ve muhalefet Ocak 2016’dan itibaren altı ay içinde bir geçiş hükümeti oluşturulması için görüşmelere başlayacak ve 18 ay içinde Suriye’de seçime gidilecek.

PYD: CENEVRE’YE KATILMAZSAK ZİRVEDEN SONUÇ ÇIKMAZ

Reuters haber ajansına konuşan PYD Başkanı Salih Müslim ise görüşmelere Suriyeli Kürtlerin de dahil edilmemesi durumunda görüşmelerin başarısız olacağını savundu. 2014 yılında başarısızlıkla sonuçlanan görüşmelere gönderme yapan Müslim, “Eğer Suriye konusunda etkili olan bazı taraflar masada olmazsa Cenevre 2'de olanın aynısı olacaktır.” ifadelerini kullandı. Almanya Dışişleri Bakanlığı da yaptığı bir açıklamayla PYD'nin de zirvede yer almasına destek verdi. Öte yandan, PYD dışında diğer gruplar konusunda da tam bir mutabakata varılamaması nedeniyle zirvenin ertelenebileceği konuşuluyor. PYD'yi görüşmelerde görmek isteyen Moskova, ayrıca Esed karşıtı grupları temsil edenler arasındaki ‘terörist' olarak tanımladığı isimlerin de zirvenin dışında kalması için diretiyor. Suriye Ulusal Koalisyonu üyesi George Sabra ise rejimin sivillere uyguladığı abluka kalkmadan ve Rusya'nın muhaliflere yönelik hava saldırılarına ara verilmeden masaya oturmayacaklarını yineledi.