Rus general: Türkiye, Rus uçağını bilinçli olarak 24 Kasım’da düşürdü

459

Rusya Genelkurmay Başkanlığı Askeri Akademisi Müdür Yardımcısı General Sergey Çvarkov, Türkiye’nin 24 Kasım’da Suriye sınırında bir Rus uçağını düşürdüğü tarihin bilinçli bir tercih olduğunu iddia etti. Çvarkov’un iddiasına göre uçak, bilinçli olarak Osmanlılara karşı zafer kazanmış ünlü Rus komutan Aleksandr Suvorov’un doğum günü olan 24 Kasım’da düşürüldü.

Aleksandr Suvorov’uv, “Türkiye’de ismi anılmaktan hala korkulan bir asker” olduğunu savunan Çvarkov, “Muhtemelen bu yüzden, Suvorov’un doğum gününde, Türkiye bizi arkamızdan bıçakladı. Bu art niyetli bir adımdı; çünkü Suvorov Türkiye’de ‘topal paşa’ olarak bilinir ve çocukların dahi korktuğu bir isimdir.” dedi.

SUVOROV KİMDİR?

Aleksandr Suvorov, tarihte hiç savaş kaybetmemiş ünlü bir komutan olarak biliniyor. Hayatında katıldığı 60 kadar muharebenin hiç birini kaybetmemiş bir komutan olan Suvorov’un doğum tarihi, 24 Kasım 1730 olarak biliniyor.

1777-1783 yılları arasında Kırım ve Kafkafya’da görev yapan Suvorov, 1782-84 yılları arasında da Kırım’daki Rus birliklerini komuta etmiş, Kırım’da yerlerinden olan Ermenilerin yeniden yerleşmesini organize ederek onlara Ermenilerin “Yeni Nahçıvan” dedikleri bir şehir kurmalarına izin vermişti.

1787 - 1791 yılları arasında ise 1787-1792 Osmanlı-Rus Savaşı’nda Osmanlıya karşı savaşmış olan Rus komutan, Fokşan Muharebesi ve Boze Muharebesi'nde Osmanlıya karşı önemli zaferler kazanmıştı.

Bu zaferlerinin ardından II. Katerina, Suvarov’u kont ilan etmiş ve kendisine “Rymniksky” ünvanını vermişti.