Reuters: Rus yolcu uçağına bombayı Egyptair teknisyeni koydu

235

Reuters Haber Ajansı, 224 kişinin ölümüyle sonuçlanan Rus yolcu uçağının Sina Yarımadası’nda düşürülmesinde Egyptair çalışannı bir teknisyenin suçlu olduğunu iddia etti. Haber ajansına göre Rus uçağına bombayı teknisyen yerleştirdi.

Reuters’ın kaynağına göre uçak teknisyeniyle iletişime geçen IŞİD üyeleri, teknisyene hiçbir soru sormadan kendisine verdikleri bombayı uçağa yerleştirmesini istedi. İki havaalanı çalışanı ise teknisyenin uçağın içine girerek bombayı yerleştirmesine göz yumdu. Ayrıca bombayı uçağa koyduğu iddia edilen kişinin kardeşinin 1,5 yıl önce kadar IŞİD’e katıldığı öne sürüldü. EgyptAir güvenlik görevlisi bir kişi uçağın düşmesinden hemen sonra havayolu çalışanlarının hepsinin kontrolden geçirildiğini, ayrıca güvenlik güçlerinin çalışanların tüm yakınlarının da kontrol edildiğini bildirdi.

Daha önce Rus LifeNews televizyon kanalı uçağa bombayı EgyptAir çalışanlarından birinin koymuş olabileceğini iddia etmiş ve bu kişinin uçağın düşmesinden sonra Türkiye’ye kaçtığını öne sürmüştü. Rusya resmi yetkilileri ise bu iddiaları yalanlamıştı.

Ayrıca uçağın düşürülme sebebini kesinleştirmek için çalışmalar yürüten, Rus ve Mısırlı yetkililerden oluşan izleme komitesi, daha önce uçağın düşürülmesinde havaalanı yetkililerinin ihmali ve uçuş güvenliğinin sağlanmadığı üzerinde dururken, son incelemelerden sonra olayın bir terör saldırısı olduğunu açıkladı.