Almanya, parlamentosuna düzenlenen siber saldırılardan Rusya’yı sorumlu tuttu

132

2015 yılının ilk yarısında uzun bir süre Alman Parlamentosu Bundestag’ı hedef alan siber saldırıların arkasında Rusya olduğu iddia edildi. Alman Der Spiegel dergisinde yer alan iddiaya göre Alman yetkiler, saldırıların arkasında Rus hükümetinin olduğunu tespit etti. Saldırılardan dolayı Alman parlamentosunun İnternet ağı bir süre kapanmış ve hükümete ait bilgiler risk altına girmişti.

Alman dergisinde yer alan habere Alman yönetimi, göre 6 ay boyunca devam eden saldırılarının arkasında Rus hükümetinin olduğunu düşünüyor. Der Spiegel, Almanya tarafından saldırılara ilişkin hazırlanan raporda, 2015’in 6 ayında Bundestag’ı hedef alan Trojan saldırısının Rus hükümetinin finanse ettiği Sofacy (APT28 diye de anılıyor) adlı hacker gruplarının olduğu tespit edildiği bildirildi.

Dergiye konuşan üst düzey bir yetkili, saldırının “açık bir şekilde Rus askeri istihbarata servisi ile bağlantılı olduğunu” öne sürdü. Alman yetkili, saldırıların daha önce Almanya ve diğer NATO ülkelerine düzenlenen saldırılarla çok benzer bir şekilde gerçekleştirildiğini savundu.

Rus hükümeti ile bağlantısı olduğu iddia edilen Sofacy Grubu, 2007 yılından beri çeşitli hükümet kuruluşlarına, askeri ve güvenlikle ilgili kuruluşlara siber saldırılar düzenliyor. Grubun hedefinde genellikle Doğu Avrupa ve Kafkasya ülkeleri ve NATO gibi güvenlik örgütleri bulunuyor.

Grubun geçmişte de Fransız TV5Monde kanalına, Beyaz Saay ve NATO'ya da saldırılar düzenlediği belirtiliyor.