Rus milletvekili: Erdoğan, Putin’le görüşebilmek için her yolu deniyor

648

Rusya Devlet Duma’sı Uluslararası Komisyonu Birinci Başkan Yardımcısı Leonid Kalaşnikov, Dışişleri Bakanlığı’nın Rus uçağının sınırı ihlal ettiği ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Rusya Devlet başkanı Vladimir Putin’le görüşmek istemesine ilişkin ilginç bir değerlendirmede bulundu. Rus milletvekili, Erdoğan’ın Putin’le görüşebilmek için “her yolu denediğini” ve “uçak ihlali açıklamasının” da bunlardan biri olduğunu öne sürdü. Rus milletvekili, “Türkler artık ne söylerse söylesin, kimse artık onların iyi niyetine inanmaz. Görüşme yapabilmek için uyarıda bulmak ise, çok naif bir beklenti.” dedi.

Türkiye’nin dün bir Rus uçağının hava sahasını ihlal ettiğini açıklamasının ardından, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Vladimir Putin ile görüşme girişiminde bulunduğunu söylemişti. Olayı değerlendiren Erdoğan, Putin ile görüşmek istediğini “Bütün bu hususlar dün akşam Dışişleri Bakanlığımıza davet edilen Rusya Büyükelçisine açıkça anlatılmış, yaşanan olaylar şiddetle protesto edilmiştir. Ve bu arada da ben Dışişleri Müsteşarımıza Rusya tarafıyla görüşün, Sayın Putin’le bizzat görüşmek isterim demişimdir. Ve o andan bu ana kadar henüz kendisine ilettiklerini, fakat oradan bir dönüş olmadığını bizim Büyükelçiliğimiz buraya bildirmiştir.” sözleriyle anlatmıştı.

Erdoğan’ın bu sözlerini ve Dışişleri’nin ihlal açıklamasını değerlendiren Rusya Devlet Duma’sı Uluslararası Komisyonu Birinci Başkan Yardımcısı Leonid Kalaşnikov, Ria Novosti ajansında yer alan açıklamasında “Görünen o ki Erdoğan Putin’le görüşemiyor ve görüşebilmek için her ihtimali deniyor.” dedi. Bu yüzden Erdoğan’ın uçak ihlal olayını da görüşme yapabilmek için kullandığını söyleyen Kalaşnikov, “Türkler artık ne söylerse söylesin, kimse artık onların iyi niyetine inanmaz. Görüşme yapabilmek için uyarıda bulmak ise, çok naif bir beklenti.” dedi.