Davutoğlu: Rusya, Suriye’deki hava operasyonlarında iyi niyetli değil

53

Suudi Arabistan’da resmi temaslarda bulunan Başbakan Ahmet Davutoğlu, Rusya'nın Suriye'deki hava operasyonlarında iyi niyet taşımadığını belirtti. Rusya'nın bölgede işlediği ihlalleri örtemeyeceğini bildiren Davutoğlu, uluslararası toplumun da Suriye’deki rejim, Rusya ve İran’ın işlediği suçlara dönük adım atmadığını söyledi.

Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da resmi temaslarda bulunan Başbakan Ahmet Davutoğlu, görüşmeler sonrası basına yaptığı açıklamada ziyarete ilişkin bilgiler verdi. Davutoğlu, Suudi Arabistan’daki görüşmelerin İngiltere ve Belçika’nın Davos kasabasındaki görüşmelerin devamı niteliğinde olduğuna dikkat çekti.

Davutoğlu, Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz ile savunma sanayisinden sağlık turizmine ve ulaştırma altyapı yatırımlarına kadar çok geniş bir alanda görüşme yaptıklarını aktardı. Şu anda Suudi Arabistan’ın Türkiye’deki yatırımlarının 2 milyar dolar civarında olduğunu bildiren Davutoğlu, bu miktarın en kısa zamanda ilk önce 10 milyar dolara, daha sonra ise 20 milyar dolara çıkarılacağına dair ortak bir perspektifte buluştuklarını anlattı.

Gelecek ay da Cidde Ekonomik Forumu’na katılmak için ülkeye geleceğinin altını çizen Davutoğlu, iki ülke yatırımcılarının bu noktada teşvik edileceğini vurguladı.

Suudi Arabistan ile Türkiye’nin Suriye’deki muhalifleri desteklemeye devam edeceklerine dair de konuşulduğu aktaran Başbakan Davutoğlu ayrıca, “Aynı şekilde Irak’ta, Lübnan’da, Yemen’de yaşanan iç çatışmalar ve gerilimlerle ilgili olarak da bölgenin iki istikrar ülkesi olarak Türkiye ve Suudi Arabistan'ın ortak çalışma yapması konusunda da mutabık kaldık.” ifadelerini kullandı.

Riyad destekli Yüksek Müzakere Konseyi (YMK) Kordinatörü Riyad Farid Hijab ile de görüştüğünü belirten Davutoğlu, İsviçre’nin Cenevre kentindeki görüşmelerde kendisini desteklediklerini bildirdiğini ifade etti.

Davutoğlu Suudi Arabistan’da yaptıkları görüşmenin son derece verimli geçtiğini kaydetti.

“RUSYA, İŞLEDİĞİ İHLALLERİ ÖRTEMEZ”

Dışişleri Bakanlığı’ndan dün yapılan açıklamada, Rusya’ya ait bir adet SU-34 uçağının Türk hava sahasını ihlal ettiği belirtilmişti. Konuyla ilgili soruyu cevaplandıran Davutoğlu, şunları söyledi: “Şimdi Artık dünyada hiçbir ülke izole değil. Dolayısıyla herhangi bir yerde hava sahası ihlali olmuşsa, bunu saklamak da mümkün değil. Olmamış bir hava sahası ihlalini var diye göstermek de mümkün değil. Dolayısıyla Rusya’nın şu veya bu gerekçeyle işlediği bazı ihlalleri örtmesi mümkün değil. Dün bu çerçevede çok kısa süreli bir ihlal söz konusu olmuştur. Bu ihlal hem bizim radarlarımızca, hem NATO radarlarınca, hem de ilgili bütün uluslararası havacılık kuralları çerçevesindeki kuruluşlarca tespit edilmiş bir husustur.”

Türkiye’nin hiçbir şekilde Rusya ile gerilimi artırmak düşüncesinde olmadığının altını çizen Başbakan Davutoğlu, “Ama Türkiye hava sahasını koruma konusunda da gerekli hassasiyeti her zaman gösterir.” dedi.

Rusya’nın Suriye’deki hava operasyonlarındaki niyetinin iyi olmadığına dikkat çeken Davutoğlu, “Son günlerde hava operasyonları, bir taraftan Türkmen dağı civarında yoğunlaşıyor. Diğer taraftan da ılımlı muhalefetin ilerlemekte olduğu Türkiye sınırı boyunca yoğunlaşıyor. DEAŞ’a karşı mücadele ettiğini savunan Rus kuvvetleri ise ılımlı muhalefetin gücünü zayıflatmak ve DEAŞ karşısında zaafa düşürmek için bir de Cenevre’de süren görüşmelere bir anlamda ipotek koymak için bu tür hava operasyonlarına devam ediyor.” açıklamasında bulundu.

Rusya’yı bir kere daha uyardığını belirten Davutoğlu, “Gerek Suriye’deki ılımlı muhalefete verdikleri zarar gerekse Türk hava sahasına yönelik sürdürdükleri tehditkâr tutum, Rusya’nın menfaatine değildir.” dedi.

“ULUSLARARASI TOPLUM, SURİYE’DEKİ REJİMİN, RUS VE İRAN’IN İŞLEDİĞİ SUÇLARA DÖNÜK ADIM ATMIYOR”

“Uluslararası toplum, Suriye’deki rejimin, Rus ve İran unsurlarının işlediği insanlık suçlarına dönük hiçbir adım atmamakta” diye konuşan Davutoğlu, Suriye'deki muhalefetin de Cenevre’deki görüşmelere katılma noktasında “haklı bir tereddüt” yaşadığını kaydetti.

Muhalefetin Suriye’de insani yardımların ulaştırılması ve muhalif unsurların tek ve bölünmez bir bütün olarak Cenevre görüşmelerine katılmak istediğine dikkat çeken Davutoğlu, “Nitekim bu konularda muhalefet Türkiye’nin de katkısıyla önemli kazanım elde etti.” ifadesini kullandı.

Her zaman Suriye halkının ve ılımlı muhalefetin yanında olduğunu yineleyen Davutoğlu, "Türkiye DEAŞ’ın, rejimin ve Suriye'yi işgale yönelen yabancı güçlerin ve yabancı devlet unsurlarının karşısındadır.” dedi.