Kılıçdaroğlu'ndan 'Rus uçağı' açıklaması: Bizim angajman kurallarımız belli...

166

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Kendi ülkemizin sınırlarının bir başka ülkenin savaş uçağı tarafından ihlal edilmesini asla doğru bulmuyoruz. Eğer angajman kurallarına uyulmuyorsa ve bunun da gereğinin yapılması bizim beklentimizdir." dedi.

Almanya'da bulunan Kılıçdaroğlu, Almanya Yeşiller Partisi Eş Başkanı Cem Özdemir ile kahvaltıda bir araya geldi. Kılıçdaroğlu, daha sonra basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

"TÜRKİYE TOPLAMA KAMPI OLMAMALI"

Almanya'nın mülteci sorununa ilişkin tutumuyla ilgili soru üzerine Kılıçdaroğlu, şu cevabı verdi: "Mülteci konusunun parasal boyuta indirgenmesini asla doğru bulmuyoruz. Milyonlarca Suriyeli aylarca Türkiye'de kalmıştır. Avrupa Birliği bu konuda tümüyle sessizliğini korumuştur. Hem Suriye hem mülteciler konusunda.... Ne zamanki mülteciler Avrupa'ya gelmeye başladı ondan sonra Avrupalılar 'neden mülteciler buraya geliyor' diye seslerini çıkarmaya başladılar. Mülteciler daha iyi koşullarda hayatlarını sürdürmek istiyorlar. Türkiye'yi değil Avrupa'yı tercih ediyorlar. Eğer bir kişi ölümü göze almışsa bir uygar ülkeye gitme konusunda, onun önüne duvarları da örseniz o ölümü göze almışsa o ülkeye gidecektir. Nitekim de gidiyorlar. Türkiye'ye para verilip mültecileri Türkiye'yi bir toplama kampı alanı haline dönüştürülmesini istemek doğru değil."

"ANGAJMAN KURALLARIMIZ VAR"

Rus uçağının Türk hava sahasına ihlaline ilişkin bir soru üzerine de Kılıçdaroğlu, şu ifadeleri kullandı: "Türkiye Suriye ile ilgili yeni angajman kurallarını belirlemişti ve bunu bütün dünyaya ilan etmişti. Dolayısıyla bizim angajman kurallarımız bellidir. Kendi ülkemizin sınırlarının bir başka ülkenin savaş uçağı tarafından ihlal edilmesini asla doğru bulmuyoruz. Eğer angajman kurallarına uyulmuyorsa ve bunun da gereğinin yapılması bizim beklentimizdir."