Kremlin: Putin, Erdoğan’ın kendisiyle görüşmek istediğinden haberdar

257

Kremlin Sözcüsü Dmitri Peskov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, ikinci uçak ihlali hadisesinin ardından kendisiyle görüşmek istediğinden haberdar olduğunu söyledi. Moskova’da gazetecilere konuşan Peskov, “Vladimir Putin’in Erdoğan’ın bu isteği konusunda bilgilendirildi.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumartesi günü Dışişleri Bakanlığı’nın Rus uçağının hava sahasını ihlal ettiğine yönelik açıklamasından sonraki ilk değerlendirmesinde Putin’le görüşmek istediğini söylemişti. Erdoğan, “Bütün bu hususlar dün akşam Dışişleri Bakanlığımıza davet edilen Rusya Büyükelçisine açıkça anlatılmış, yaşanan olaylar şiddetle protesto edilmiştir. Ve bu arada da ben Dışişleri Müsteşarımıza Rusya tarafıyla görüşün, Sayın Putin’le bizzat görüşmek isterim demişimdir. Ve o andan bu ana kadar henüz kendisine ilettiklerini, fakat oradan bir dönüş olmadığını bizim Büyükelçiliğimiz buraya bildirmiştir.” diye konuşmuştu.

Rusya Devlet Duma’sı Uluslararası Komisyonu Birinci Başkan Yardımcısı Leonid Kalaşnikov da bu talebe ilişkin Erdoğan’ın Putin’le görüşebilmek için “her yolu denediğini” ve “uçak ihlali açıklamasının” da bunlardan biri olduğunu öne sürmüştü.

Öte yandan uçak ihlali konusunda da değerlendirme yapan Peskov, Kremlin’in, Rusya Savunma Bakanlığı’nın ihlal iddialarını reddettikleri açıklamasını sürdürdüğünü kaydetti. Peskov, “Savunma Bakanlığımız tarafından sunulan bilgiyi sürdürüyoruz. Size hatırlatayım, Savunma Bakanlığı temsilcileri Türk tarafının Türkiye hava sahasını ihlal ettiği yönündeki suçlamaları reddetmişti. İşte biz bunu sürdürüyoruz.” dedi.