Rusya ile Türkiye arasında gerginliğe dikkat çekmek için turşu ve ayran dağıttı

358

Batman'da daha önce çeşitli konulara dikkat çekmek için farklı eylemler yapan bir vatandaş, bu sefer de ilginç bir eylemle Rusya ile Türkiye arasında yaşanan gerginliğe dikkat çekti. Ziya Saran isimli Batmanlı, vatandaşlara Rusya kültüründe önemli yere sahip olan turşu ve Türk kültüründe önemli yere sahip olan ayran dağıttı.

Ziya Saran, ayranın Türkiye için turşunun ise Rusya için önemli olduğuna dikkati çekerek, iki ülke arasındaki gerginliğin son bulması çağrısında bulundu. Aldığı turşu ile ayranları iş yerlerine ve esnaflara dağıtan Saran, yaşanan savaşlara dikkat çekti. Kentin farklı noktalarında ayran ve turşu dağıtan Ziya Saran, herkesin bu konuya duyarlı olmasını istedi.

Gerginliğin son bulmasını isteyen Saran, "Ayran, bizim kültürümüzde önemli bir yere sahip. Turşu ise Rusların kültüründe önemli yere sahip. İki ülkenin bu kültürlerine ait ürünleri dağıtıp gerginliğe dikkat çekmek istedim. İmkanım el verseydi Rus elçiliklerine bu ürünleri hediye edecektim. 100 yıldır bu ülkeler arasında savaş yaşanmamış. Bundan sonra da yaşanmasını istemiyoruz. Sadece bu iki ülke değil hiçbir yerde savaş olmasın. Türkiye'de 53 bin Suriyeli çocuğun anne ve babası savaşlarda yaşamını yitirmiş. Bu durum hepimizi derinden üzüyor. Bu acıların yaşanmaması için savaşlara karşı çıkalım." dedi.

Saran, medyanın bu konuda duyarlılık göstermesi gerektiğini belirterek, "Gazeteciler, köşe yazılarına bu konulara dikkat çekmeli. Acıyı ifade eden fotoğraflar kullanarak yazı yazmaları gerekiyor." diye konuştu.