Ömer Çelik: Rusya gözlem uçuşunu Suriye sınırında yapmak istedi

236

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çelik, Rusya'nın Türk hava sahasında yapacağı gözlem uçuşunun Suriye sınırında yapılması talep edildiği için iptal edildiğini açıkladı.

Açık hava sahası anlaşması kapsamında bir Rus uçağının Türk hava sahasında yapacağı gözlem uçuşu iptal edildi. Rusya kanadından gelen açıklamada, "Türkiye'nin açık hava sahası anlaşmasını ihlal etmesine tepkisiz kalmayı düşünmüyoruz" ifadeleri kullanıldı.

Türkiye'den konuya ilişkin bir açıklama da AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çelik'ten geldi.

AK Parti Genel Merkezi'nde düzenlenen basın toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan Çelik, Rusya'nın gözlem uçuşu yapmak istediği rotanın Suriye sınırı olduğunu söyledi. Uçuşun güvenlik gerekçesiyle iptal edildiğini ifade eden Çelik şunları kaydetti: “Söz konusu uçuşlar 1992 yılında 27 ülke tarafından anlaşma çerçevesinde ortaya çıkıyor. Sözleşmeye göre uçuşlar yapılırken rotanın belirlenmesi konusunda ev sahibi ülkenin inisiyatifi var. Açık saha anlaşması çerçevesinde bir Rus uçağı gözlem uçuşu yapmak için başvurdu. Ama talep ettiği rota Suriye sınırına yatay bir şekilde geçen bir rota, aynı zamanda Hatay'a kadar giden bir rota.

Tabii şu anki güvenlik sorunları sebebiyle, o bölgedeki sorunlar sebebiyle, mücbir sebeplerle buna izin verilmesi söz konusu değil. Bizim Suriye sınırımızda bir gözlem uçuşu yapılması, Hatay'a kadar gidilmesi, oradaki güvenlik sorunları nedeniyle müsaade edilecek bir durum değil. Dolayısıyla bu Rus uçağının gözlem uçuşu yapmasına bu çerçevede müsaade edilmemiştir. Rusya ile aramızda sıcak ve taze bir kriz var. Bu ortamda 'Suriye sınırını yalayarak uçacağım' gibi bir talebin ne anlama geldiğini kamuoyuna bırakıyoruz. Suriye sınırımızda uçuş yapılması ve Hatay'a kadar gidilmesi söz konusu değildir.”