Türk Dışişleri, Rusya Satranç Federasyonu'ndan özür diledi

422

Türkiye Dışişleri Bakanlığı, Rusya Dışişleri Bakanlığı'na yazdığı mektupta; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın basında yer alan Rusya Satranç Federasyonu Başkanı Andrey Filatov'un IŞİD'le petrol ticareti yaptığını söylediğine yönelik haberlerin gerçeği yansıtmadığını belirtti.

Sputnik’in Rusya Dışişleri’nden edindiği bilgilere göre, Ankara'nın Rusya Satranç Federasyonu Başkanı Filatov'dan özür dilediği mektupta "21 Aralık 2015 tarihinde veya başka bir tarihte Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Satranç Federasyonu Başkanı'na yönelik herhangi bir açıklama yapmadı" ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada, bir Türk gazetesinde tercüme hatası yapıldığı, Erdoğan'ın başka birini kastettiği belirtildi. Rusya Satranç Federasyonu da özür dilenmesinin ardından konunun kapatıldığı yönünde açıklamada bulundu.

Basında daha önce çıkan haberlere göre Erdoğan, Filatov'u IŞİD ile petrol ticareti yapmakla suçlamıştı. İddialar üzerine Rusya Satranç Federasyonu, olayı inceleyeceklerini ve davacı olacaklarını açıklamıştı.