Rusya: Mısır’da düşürülen uçakta Türk izi yok

158

Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB), Mısır’da Rus uçağının düşürülmesinde “Türk izi” olmadığını açıkladı. FSB Başkanı Aleksandr Bortnikov, bagaj kısmına yerleştirilen bir bombanın patlatılması sonucu düşen Rus A321 uçağına ilişkin bir soruya cevaben “Bir Türk izi görmüyoruz, soruşturma hala devam ediyor.” dedi. Rus medyası, uçağın düşürülmesinde "Bozkurtlar" adlı IŞİD bağlantılı bir örgütün olduğunu iddia etmişti.

Rus A321 yolcu uçağı, Şarm El-Şeyh Havalimanı'ndan havalanarak Rusya’nın St. Petersburg şehrine ilerlediği sırada Mısır’ın Sina Yarımadası’nda düşmüş, olayda 224 kişi hayatını kaybetmişti. Uçağın, bagaja yerleştirilen bir bombanın patlaması sonucu düştüğü anlaşılmış ve saldırıyı IŞİD üslenmişti.

Rus Kommersant gazetesi de geçtiğimiz haftalarda uçak olayında Türkiye kaynaklı “Bozkurtlar” adlı radikal milliyetçi bir örgütün yer almış olabileceğini öne sürmüştü. Gazete “Bozkurtlar” örgütünün IŞİD ile birlikte hareket ettiği iddiasında bulunmuştu.

Bu konuyla ilgili ilk kez açıklama yapan FSB, iddiaları yalanlamış oldu.

Ayrıca Rus medyası, uçağa bomba yerleştiren şüphelilerin Türkiye'ye kaçtıklarını öne sürmüş; bu iddia da yine resmi Rus makamları tarafından yalanlanmıştı.