Rus Sözcü’den Davutoğlu’na: Bu bir şaka mı?

684

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun “Rusya'nın gizlice IŞİD'i desteklediğini” iddiasını “kabul edilemez” olarak nitelediklerini söyledi. Türkiye’nin Rusya’yı gizli bir şekilde IŞİD’i desteklemekle suçladığını söyleyen Rus Sözcü, “Sayın Davutoğlu, siz gerçekten ciddi misiniz yoksa bu sadece bir şaka mı? Eğer bu bir şakaysa, sanırım herkes, özellikle Türkiye, teröre karşı mücadeledeki pratik çabalara daha fazla zaman ayırmalı, ironi yapmaya veya alay etmeye değil.” dedi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı’nda haftalık basın toplantısında konuşan Zaharova, “Türk yetkililerin, Rusya’nın gizli bir şekilde IŞİD’i desteklediğine dair açıklamaları kesinlikle kabul edilemez. Sayın Davutoğlu, siz gerçekten ciddi misiniz yoksa bu sadece bir şaka mı? Eğer bu bir şakaysa, sanırım herkes, özellikle Türkiye, teröre karşı mücadeledeki pratik çabalara daha fazla zaman ayırmalı, ironi yapmaya veya alay etmeye değil. Sanırım Türk vatandaşlarının sizden beklediği de budur.” ifadelerini kullandı.

SAYIN DAVUTOĞLU, BUNU BAŞKA ZAMAN KONUŞURSUNUZ

Türkiye’nin, Rusya’nın mültecileri bir baskı aracı olarak kullandığı şeklindeki iddialarını da reddeden Zaharova, “Rusya’nın göçmenleri Türkiye’ye baskı yapmak için kullandığı iddiasıyla Moskova’yı suçlama girişimleri kesinlikle gülünç gözüküyor. Sayın Davutoğlu, bunun hakkında başka zaman konuşursunuz.” dedi.

Ankara’nın son günlerde kullandığı güçlü Rusya karşıtı söylemin, Rus Hava Güçleri’nin Suriye ordusunu desteklemesinden kaynaklandığını belirten Zaharova, “Elbette bu Rusya karşıtı kampanyanın son günlerde yoğunlaşmış olması tesadüf değil. Bu bizim için anlaşılabilir bir durum. Suriye’nin kuzeyindeki bazı bölgeler, Rus hava güçlerinin desteklediği Suriye rejim güçleri tarafından teröristlerden temizlendi.” diye konuştu.