Kiev: Kırım'ı geri almak için orduyu hazırlıyoruz

322

Ukrayna İçişleri Bakanı Arsen Avakov, Rusya'ya bağlı Kırım Cumhuriyeti'ni geri almak için orduyu, polisi ve Ulusal Tugay'ı hazırladıklarını açıkladı. Avakov'u eleştiren Kırım Başsavcısı Poklonskaya, Kiev yönetimine kendi işleriyle ilgilenmelerini önerdi.

'1+1' televizyonuna konuşan Avakov, "Yeni orduya, yeni Ulusal Tugay'a ve yeni polis teşkilatına ihtiyacımız var. Ukrayna devleti, bunlar üzerinde çalışıyor. Tüm bu kurumları yeniden oluşturduğumuzda, irademizi ortaya koyacağız ve Kırım bizim olacak. Bu konuda en ufak şüphem yok" iddiasında bulundu.

'KENDİ İŞLERİNE BAKSINLAR'

Kırım Başsavcısı Natalya Poklonskaya ise, Kiev yönetimine kendi işleriyle ilgilenmelerini tavsiye etti. Avakov'un sözlerinin Rusya Federasyonu Ceza Kanunu'nun 208'inci maddesi kapsamında suç sayıldığını ifade eden Poklonskaya, Ukraynalı yöneticilere başka ülkeye ait topraklara göz dikmeme çağrısı yaptı.

'RUS ORDUSUNDAN NASIL KAÇACAKLARINI DÜŞÜNSÜNLER'

Avakov'a bir tepki de Sivastopol Valisi Sergey Menyaylo'dan geldi. Menyaylo, Ukrayna Ulusal Tugayı'nın Avakov'un sözleri üzerine düşünmek yerine olası bir çatışmada Rus askerlerinden nasıl kaçacaklarını düşünmesi gerektiğini ifade etti.