Rusya, Suriye’deki ateşkesi 70 casus uçakla izliyor

198

Rusya, ABD ile vardıkları anlaşma kapsamında Suriye’de ilan ettikleri ateşkesi, insansız casus uçaklarıyla takip ettiklerini açıkladı. Rusya’nın Suriye’de bulunan Hmeimim üssündeki uzlaşma merkezinin başında bulunan Korgeneral Sergey Kuralenko, “Suriye’de barışı geri getirme çabaları 24 saat aralıksız sürüyor, takip işlemine 70 insansız hava aracı katılıyor.” dedi.

Suriye genelinde saldırıların yeniden başlaması ihtimaline karşı bir bildirim organize edildiğini söyleyen Rus general, “Bu amaçla Suriye medyası sürekli olarak merkezimizin iletişim birimindeki haber bandını gösteriyor.” bilgisini verdi.

24 Şubat’tan bu yana uzlaşma merkezinin basın kuruluşları ile telefon ve mail üzerinden iletişime geçtiğini, 169 telefon ve mail aldığını, bunlardan 42’sinin de Suriye’nin çeşitli yerlerindeki yerel otoritelerin temsilcileri olduğunu dile getirdi. 34’ünün askeri bir komutanlarından ve aracılarından, 93’ünün ise normal vatandaşlardan geldiğini kaydetti. 58 kişinin ise militanlarla birlikte savaşan yakınları için af dilediğini aktardı.

Kuralenko, “Yardım taleplerini reddetmiyoruz. Gelen taleplerden 23’ü merkezdeki görevliler tarafından hemen karşılandı. 48 talep karar aşamasında ve 98 talep de Suriye hükümeti kurumlarına iletildi.” dedi.