Rusya: Türkiye, Suriye ateşkesi için bir mayın olabilir

260

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov, Türkiye'nin Suriye'ye yönelik eylemlerinin, Suriye konusunda Rusya ve ABD arasındaki anlaşmaların uygulanmasında “bir mayın olabileceğini” ve ateşkesi “sabote edebileceğini” iddia etti.

Moskova’da düzenlediği basın toplantısında konuşan Sergey Ryabkov, “Maalesef Türk meslektaşlarımız sınır ötesi saldırılarından, bir güvenli bölge oluşturma düşüncesinden vazgeçmediler. Suriye’deki durum, Ankara’nın nasıl davranabileceği açısından çok tehlikeli ve aşırı zor. Eğer ateşkesi güçlendirme süreci böyle devam ederse, Ankara’nın eylemleri Suriye ateşkesinin hayata geçirilmesi önünde bir 'mayın' olabilir.” ifadelerini kullandı.

Rusya’nın Suriye sınırındaki askeri hazırlıklara ve hareketliliğin üzerinde durduğunu ve bundan dolayı endişelendiğini söyleyen Ryabkov, “Eğer bu eylemleri gerçekleştiren ülkelerin hükümetleri bazı amaçları için güç kullanmaya niyet ederse, geliştirmek için çok çalışılan herşey için bu ölümcül bir darbe olabilir.” dedi.

Rusya ve Şam'ın Suriye'de ateşkesi ihlal ettiğine dair haberleri reddeden Ryabkov, ABD öncülüğündeki koalisyonun da Suriye’de “kendilerini dinleyen” grupların kontrolüne odaklanması gerektiğini belirtti.

Rusya’nın ABD ile “her an her şekilde” görüşmeye hazır olduğunu dile getiren Bakan Yardımcısı, “Moskova, her an her şekilde (ABD) ile işbirliğini yeniden başlatmaya hazır olacaktır, başkanlık komisyonu dahil.” dedi.

Ancak Rus yetkili, ABD’nin dile getirdiği Suriye’de bir B Planı’na karşı olduklarını belirterek, “Suriye için B Planı’nın gündeme getirilmesini reddediyoruz. Bu tür yanlış bilgilendirmeye dahil olanlar görüşmeleri sabote etme amacı güdüyorlar.” diye konuştu.