Rusya’nın Suriye’de ilk defa denediği 5 modern silah

1661

Rusya Uzay ve Hava Kuvvetleri, Suriye’de IŞİD’e karşı ilk defa 5 farklı modern askeri silah denedi.

Sputnik haberine göre Rusya, en ‘ölümcül’ 5 silahını ilk defa savaş ortamında denedi. İlk sırada çok amaçlı kullanılabilen Su-35 uçakları oldu. Türk jetlerin Rus Su-24 uçağını düşürmesinin ardından Rusya, operasyona çıkacak olan uçakları eşlik etmesi için Suriye’deki Lazkiye üssüne 4 adet Su-35 uçağı gönderdi. Su-35’ler sinyal bozucular sayesinde görünmez hale gelebiliyor ve aynı anda tespit ettiği 8 hedefi vurabiliyor. Sekiz tona kadar yük alabilen Su-35’ler her çeşit bomba taşıyabiliyor. En yüksek teknoloji ile donatılan Su-35S’ler 4++ nesil savaş uçağı olarak nitelendiriliyor ve şimdiden birçok ülkenin ilgisini çekmiş durumda.

resim tanımı girin

“Kalibr” seyir füzeleri

Ekim 2015’te Rusya, Hazar Denizi’ndeki gemilerinden Suriye topraklarındaki IŞİD mevzilerini Kalibr adlı seyir füzeleriyle vurdu. Yaklaşık 100-150 metre yükseklikten uçan Kalibr seyir füzeleri saat 3 bin 500 kilometre hıza ulaşabiliyor. Kalibr seyir füzeleri 3 metre sapma ile hedefleri vurabiliyor.

resim tanımı girin

Stratejik Tu-160 bombardıman uçakları

Ruslar stratejik Tu-160 bombardıman uçağına “Beyaz Kuğu” adı verirken NATO’da Blackjack kod adı ile biliniyor. Nükleer bomba olmak üzere çeşitli füzeleri taşıyabilen Tu-160, süpersonik ve değişken geometrik yapıya sahip. 2 bin 200 kilometre hıza ulaşan Tu-160, yaklaşık 18 bin metreye kadar yükselebiliyor. Tek seferde yaklaşık 14 bin kilometre mesafe kat edebilen Tu-160, 45 ton yük alabiliyor.

resim tanımı girin

Termobarik roketler

Sovyetler Birliği döneminde ilk kez Afganistan’da kullanılan ve modernize edilen TOS-1A Soltsepek termobarik roketler özellikle dağlık alanda ve mağara gibi barınaklarda saklanan düşmanın yok edilmesinde etkili olduğu belirtiliyor. Hedeflerini 6 kilometreye kadar etkili bir şekilde vurabilen 90 kilogram ağırlığındaki roketler düştüğü noktada 1 kilometrekarelik alanda devasa alev topu ve basınç dalgası ile ölümcül etkiye sahip.24 ya da 30 roket aynı zamanda ateşleyebilen savaş makineleri tank ya da zırhlı araçlara monte edilebiliyor.

resim tanımı girin

BTR-82A zırhlı araçları

Son sırada ise BTR-82A zırhlı araçları yer alıyor. Rus askerlerin kara harekatında vazgeçilmezi olan BTR-82A, 30 milimetrelik otomatik top sistemine ve 7,62 milimetrelik makineli tüfeğe sahip. Son model teknolojiyle donatılan BTR-82A’ler gece görüşüne de sahip.