Rusya: Yardım TIR'larıyla silah gönderiliyor, Türkiye-Suriye sınırı kapatılmalı

150

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Türkiye sınırından Suriye'ye giden insani yardım konvoylarının içinde terörist gruplara silah gönderildiğini iddia ederek, sınırın kapatılması gerektiğini söyledi.

İsviçre'nin Cenevre'de düzenlenen bir insan hakları toplantısında konuşan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Suriye'deki terör örgütlerine Türkiye sınırından yardım gönderildiğini belirterek, "Teröristlerin dışarıdan beslenmesini önlemek gerekiyor. Bunun için Suriye'nin Türkiye'yle olan sınırının kapatılması gerek. Zira buradan (sınırdan) militanlara silah gönderiliyor, bu bazen insani yardım konvoylarıyla yapılıyor." dedi.

Lavrov, "Teröristlerin silah sevkiyatının durdurulması için Türkiye - Suriye sınırı kapanmalı." diye ekledi.

Türkiye'den Suriye'ye giden bazı silah sevkiyatlarının insani yardım kamyonlarına gizlendiğini iddia eden Lavrov, isim vermeden Cumhuriyet gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara Temsilcisi Erdem Gül'e de gönderme yaparak, "Bunu açıklayan gazeteciler hakkında ise davalar açılıyor.” ifadelerini kullandı.

'RADİKALVE TERÖRİST GRUPLAR İNSANLIĞIN VAROLUŞ PRENSİBİNE AYKIRI’

Diğer taraftan Suriye'deki ateşkes anlaşması ve siyasal çözüm sürecinde terörist gruplar ve radikallerin yeri olmadığını belirten Lavrov, bu grupların ideoloji ve uygulamalarının 'insanlığın varoluş prensiplerine aykırı' olduğunu söyledi.