Rusya: Türkiye'den açılan ateşle 4 gazeteci yaralandı

98

Rus Savunma Bakanlığı Suriye'de 4 gazetecinin Türkiye-Suriye sınırı yakınlarından açılan ateş sonucu yaralandığını iddia etti. Moskova, Lazkiye'nin kuzeyindeki Kinsaba kasabasına Türk topraklarından açılan top ateşi sonucu dört yabancı gazetecinin yaralandığını öne sürdü.

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü Tümgeneral İgor Konaşenkov, dün Türk topraklarından Kinsaba kasabasına sekiz top atışı yapıldığını iddia ederek, bombardıman sırasında kasabada inceleme yapmakta olan 33 yabancı gazeteciden Çinli, Bulgar, Rus ve Kanadalı dört gazetecinin yaralandığını savundu. Konaşenkov, bombardımanda yaralanan Rus gazetecinin Russia Today muhabiri olduğunu söyledi.

Bu arada Russia Today televizyonu, bombaların gazetecilerin çevresinde patladığı anların görüntülerini yayınladı. Rus sözcü, yabancı gazeteciler arasında ayrıca, Yunanistan, Almanya, ABD ve Kanada'dan da temsilciler bulunduğunu kaydetti.

Türkiye'den atılan topların gazetecileri yaraladığı iddia edildi

ŞAM DA AYNI İDDİAYI ORTAYA ATMIŞTI

Aynı iddia Suriye'de Esed rejimi tarafından da dün dile getirilmişti. Şam yönetimi, Türkiye'den top atışlarının yapıldığını ve atışlar sonucu dört yabancı gazetecinin yaralandığını iddia etmişti. Resmi haber ajansı SANA'nın askerî kaynaklara dayandırdığı haberine göre, rejimin son günlerde ele geçirdiği bir bölgeye 33 yabancı gazeteci götürüldü. Top mermileri ise 4 gazetecinin yaralanmasına neden oldu. Haberde, yaralanan gazetecilerin Rusya, Kanada, Bulgaristan ve Çin vatandaşları olduğu belirtildi.