Rusya'dan NATO komutanına: Afgan düğünlerini bombalama uzmanısın

300

Rusya ve Suriye'nin sığınmacı krizini AB'ye karşı silah olarak kullandığını öne süren NATO Avrupa Müttefik Kuvvetler Komutanı General Philip Breedlove'a Rusya’dan yanıt geldi. Rusya Başbakan Yardımcısı Dmitri Rogozin, ABD'li generalin “Afgan düğünlerini bombalama uzmanı olduğunu” iddia etti.

Breedlove "Moskova, sivillerin yaşadığı bölgeleri bilinçli olarak vuruyor. Avrupa'ya sığınmacı akınını artırmak ve böylece Avrupa'nın siyasi iradesini zayıflatmayı hedefliyor" iddiasında bulunmuştu. Suriye ordusunun kullandığını iddia ettiği varil bombalarının ve Rus birliklerinin kullandığını öne sürdüğü 'isabet oranı düşük' silahların özel olarak hazırlandığını kaydeden Breedlove, böylelikle bu iki ülkenin sivillerin evlerini terk etmelerini sağlamayı hedeflediklerini ileri sürmüştü. Rusya'nın düzenlediği son hava saldırılarının IŞİD ve El Nusra Cephesi militanlarını hedef aldığının görüldüğünü de söyleyen ABD'li general, "Ancak bunu kontrol etmeliyiz" demişti

'HASTA KAFADAN SAĞLIKLI KAFAYA…'

Rusya Başbakan Yardımcısı Dmitri Rogozin, Facebook hesabından Breedlove'ın Rusya'ya yönelik suçlamalarını eleştirdi. Sputnik ajansında yer alan açıklamasında Breedlove ve NATO'nun çatışma bölgesindeki faaliyetlerinin sorumluluğundan kaçmaya çalıştığını ifade eden Rogozin, “Hasta kafadan sağlıklı kafaya — Afgan düğünlerini bombalama uzmanı, bombardımanlarımızın isabetinden söz ediyor.” ifadelerini kullandı.