Zaharova: Kürtler Suriye görüşmelerine katılmalı

150

Rusya, 9 Mart’ta İsviçre’nin Cenevre kentinde başlayacak Suriye görüşmelerine Kürtlerin de katılması gerektiğini savunuyor. Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, “Pozisyonumuz şu; Kürtler, elbette, Birleşmiş Milletler himayesinde yürütülen görüşme sürecine dahil olmalılar.” dedi.

Organizasyonla ilgili bütün işlerin BM tarafından yapıldığını hatırlatan Zaharova, “Biz (BM) ile anlaşmalar yapmıyoruz, özel toplantılarda kimlerin davet edileceğine ya da edilmeyeceğine karar vermiyoruz. Bu konuda fikrimizi beyan etmek gibi bir görevimiz var ve bunu ifade ettik; bu diyalog ve uzlaşma süreci Kürtler olmazsa eksik olur ve elbette bu eksiklikten dolayı çok sıkıntı çeker.” ifadelerini kullandı.

SURİYE’NİN TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜNDEN YANAYIZ

Moskova’da düzenlediği basın toplantısında konuşan Zaharova, bir soru üzerine de Moskova’nın, Suriye’nin toprak bütünlüğünden yana olduğunu bir kez daha teyit etti. Zaharova, Suriye'de bir federal devlet sistemi benimsenmesi hakkında Suriye veya ABD yönetimleriyle görüşüp görüşmediklerinin sorulması üzerine “Suriye'nin federal bir devlete dönüşüp dönüşmeyeceğine Suriyeliler kendi içlerinde karar verebilir. Bizim için önemli olan Suriye'nin bağımsız ve toprak bütünlüğü korunmuş bir devlet olarak kalmasıdır.” diye konuştu. Suriye'nin federal devlet olması halinde bazı bölgelerin IŞİD'e verilmesi karşısında Moskova’nın tavrının ne olacağı sorulan Zaharova, “Rusya'nın, Suriye topraklarının küçük bir bölümünü bile IŞİD'e vermeye hazır olduğunu düşünmek hakarettir.” ifadelerini kullandı.