Rusya: Suriye’de ateşkese uyanları vurmuyoruz

116

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, Rusya Hava-Uzay Kuvvetleri'nin ateşkesi destekleyen ve bunu Suriye'deki ateşkes izleme merkezine bildiren grupları vurmadığını açıkladı. Sözcü, "Hmeymim üssünden kalkan Rus uçakları, Rakka, Deyr Ez Zor ve Palmira'da sadece IŞİD ve El Nusra Cephesi terör örgütlerini vuruyor.” dedi. Suriye topraklarının genelinde ateşkese uyulduğunu da ifade eden Konaşenkov, sadece ayrı provokasyonların ve vuruşların kaydedildiğini söyledi.

'620 TON İNSANİ YARDIM GÖNDERİLDİ'

Konaşenkov, Suriye'nin farklı noktalarına toplam 620 ton insani yardım ve tıbbi malzeme gönderildiğini de belirtti. Konaşenkov, "Hama, Humus, Lazkiye, Dera, Deyr Ez Zor, Halep ve Suriye'ye 620 ton insani yardım,  tıbbi malzeme ve ilk yardım malzemeleri gönderildi.” diye konuştu.

'RUS PARAŞÜT SİSTEMLERİ KULLANILDI'

Konaşenkov, teröristlerin kuşatması altındaki Deyr Ez Zor'a gönderilen 30 tondan fazla insani yardım ve ilk yardım malzemesinin Rus paraşüt sistemleri yardımıyla halka ulaştırıldığını kaydetti.

'İNSANİ YARDIMLAR İÇİN ARAÇ TAHSİS ETMEYE HAZIRIZ'

Öte yandan Savunma Bakanlığı yetkilisi, insani yardımların Tartus Limanı ve Hmeymim üssünden ihtiyaç sahibi Suriyelilere ulaştırılması için gereken sayıda araç tahsis etmeye hazır olduklarını vurguladı.