Moskova Gazeteciler Birliği: Zaman'a yapılanlar ifade özgürlüğünün soykırımıdır

96

Moskova Gazeteciler Birliği Başkanı ve aynı zamanda Moskovskiy Komsomolets Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Pavel Gusev, Zaman'a hukuksuz bir şekilde atanan kayyımı sert bir dille eleştirdi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Gusev, Zaman gazetesine yapılanları öğrenince çok şaşırdığını söyledi. Gusev, "Zaman'a yapılanlar Türkiye'de ifade özgürlüğünün soykırımıdır. Bu hiçbir demokratik ülkede kabul edilemez bir durum özellikle Avrupa Birliği'ne girmek isteyen ülke için." dedi. Yaşananlara alam veremediğini belirten Gusev, "Bir taraftan Türkiye Cumhurbaşkanı Avrupa'nın bağrına koşuyor, milyar euroluk yardımlar istiyor, vize kolaylığı hatta tamamen kaldırılmasını talep ediyor, diğer taraftan da Türkiye'deki basın özgülüğüne ve muhalif basına baskılar uyguluyor." şeklinde konuştu.

"Zaman'a yapılanlar Türkiye hükümetinin rezaletidir"

Batı'dan örnekler veren Gusev, hiçbir Avrupa ülkesinde yönetimle ilgili fikirlerinden dolayı muhalif gazeteye yada yöneticilerine kimsenin dokunmayı bile aklından geçirmediğini belirtti. Gusev, "Türkiye'ye de yaşananlar basın özgürlüğünün soykırımıdır. Bağımsız gazetecilerin ve muhalif basının yok edilmesidir." diye konuştu. Gusev, "Zaman'a, yöneticileri ve gazetecilerine yapılanlar, onların gazete binasından kovulmaları ve kayyımın atanması bence Türkiye hükümetinin büyük rezaletidir. Bu davranış hiçbir çağdaş normlarına uymuyor. Bunu anlamak mümkün değil. Özgür basın ve ifade özgürlüğünün gelişmesine karşı hukuksuzluktur bu." ifadelerini kullandı.

Moskova Gazeteciler Birliği Başkanı Gusev, Uluslararası Gazeteciler Federasyonu'nun (IFJ) müdahil olması ve Avrupa Parlementosu milletvekillerinin Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi'nde (PACE) konuşması ve değerlendirmesi gerektiğini sözlerine ekledi.