Snowden, ABD'ye dönmek istediğini açıkladı

620

Merkezi İstihbarat Servisi (CIA) eski ajanı Edward Snowden, ABD'ye geri dönmek istediğini söyledi.

Ulusal Güvenlik Ajansı'nın (NSA) takip sistemini ifşa eden eski ajan Snowden, Brooklyn Müzik Akademisi'nin konferansına görüntülü bağlantı yaptı. Yaşananları kabullendiğini belirten Snowden, "Daha kötü sonuçlar bekliyordum. Rusya'da olmayı hiçbir zaman tercih etmedim. Kendi ülkeme dönmeyi tercih ederdim." dedi.

Rusya’da saklanan CIA eski ajanı Edward Snowden, kendisine adil bir yargılamanın garanti edilmesi durumunda ABD’ye dönebileceğini açıkladı.

Daha önce Skype üzerinden Massachusetts’te yapılan Liberty Forum’a katılan Snowden ABD’ye geri dönmenin şartlarını açıklamıştı. Snowden, “Ben hükümete, toplumun çıkarlarını savunabileceğim adil bir mahkeme garantisi verilmesi durumunda geri dönebileceğimi söyledim. Böylece Jüri’de bir karar verir.” demişti.

Snowden, 2013 yılında ABD ve İngiltere’nin internet üzerinden takipleriyle ile ilgili bazı gizli bilgileri Washington Post ve Guardian gazetesi ile paylaşmıştı. Önce Hong Kong’a giden daha sonra Moskova’ya gelen Snowden, bir süre havalimanının transit bölgesinde yaşamak zorunda kalmıştı. Rusya, Snowden’e ABD’ye karşı faaliyetlerini durdurma şartıyla bir yıllık geçici oturum izni vermişti. Daha sonra Rusya, Snowden’e hem yurtiçinde hem de yurtdışında seyahat edebileceği 3 yıllık oturma izni verdi.