Gülen'in röportajı Rusya'nın ünlü düşünce kuruluşu RSMD'de yayınlandı

895

Rusya Bilimler Akademisi Şarkiyat Enstitüsü Başkanı Vitaliy Naumkin'in Fethullah Gülen ile yaptığı röportaj yoğun ilgi üzerine Rusya'nın önemli düşünce kuruluşlarından Rusya Uluslararası İlişkiler Konseyi (RSMD) resmi sitesinde tekrar yayınladı.

RSMD'de, Rusya'nın ​önde gelen uzmanlar​ı​, akademisyenleri, ​siyaset bilimcileri, gazetecileri ve uluslararası ilişkiler uzmanları bilimsel makaleler yazıyor.

Vitaliy Naumkin'in ABD’nin Pensilvanya eyaletinde Fethullah Gülen ile yaptığı söyleşiyi, 10 Mart'ta Rusya’nın en popüler gazetelerinden Moskovskiy Komsomolets (MK) gazetesinde yayınlanmıştı. Röportajda Gülen, Rusya ve Türkiye arasında yaşanan uçak krizi, İslam dünyasındaki bölünmüşlük, laiklik, IŞİD ve terörizm konularına dair soruları yanıtlamıştı.

Röportaj hakkında kısa bilgi veren Naumkin, Gülen'in çağrılarının uzmanlar tarafından ciddi bir şekilde analiz edilmesi gerektiğini vurguluyor. Naumkin, "Gülen'in terörizmi dini argümanlarla ve sert bir şekilde eleştirmesi, objektif bir şekilde terörizmle mücadeleye yardımcı olabilir. Eğer bu (eleştiriler), teröristler tarafından kandırılmış gençlerin bir kısmının bile 'Suriye cihadına' gitmesine engel olacaksa, bu bile iyi. Günümüzde Gülen'in, dışarıdan manipule edilebilen IŞİD ve diğer terör örgütlerinin İslam'dan saptığına dair ikna edici argümanlarını aktif bir şekilde kullanmalıyız." diye yazdı.

RSMD