Rus hava güçlerinin Suriye'deki beş ayı: Ne oldu?

182

Rusya Savunma Bakanı Şoygu, Rus hava güçlerinin Suriye'deki terörist grupların elinde olan alanlara Eylül 2015'ten bu yana düzenlediği bombardımanlarda 10000 kilometrekarelik bir alanı kaplayan 400 yerleşim yerinin terörist gruplardan geri alındığını söyledi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Suriye'deki Rus askeri gücünün ana bölümünün geri çekilmesi emrini verdiği toplantıda konuşan Savunma Bakanı Sergey Şoygu, bu ülkedeki hava operasyonların sonuçlarını açıkladı.

'HAMA VE HUMUS'UN BÜYÜK BÖLÜMÜ TEMİZLENDİ'

Terörist grupların Lazkiye'den çıkarıldığını ve Halep'le bağlantının yeniden kurulduğunu anlatan Şoygu, Hama ve Humus bölgelerinin büyük bölümünün 'temizlendiğini' ve üç yıldır abluka altında olan Halep'teki Kuveyris üssünün de geri alındığını belirtti.

'İLK KEZ 1500 KM MENZİLİ FÜZELER FIRLATILDI'

Operasyonların başladığı Eylül 2015'te bu yana Rus hava güçlerinin 9000 sorti gerçekleştirdiğini söyleyen Şoygu ayrıca, Rus operasyonu kapsamında ilk kez terörist grupların elindeki alanlara havadan ve denizden menzili 1500 kilometre olan füzeler fırlatıldığını kaydetti.

resim tanımı girin

'TERÖRİSTLERİN ELİNDEKİ 209 PETROL ÜRETİM TESİSİ İMHA EDİLDİ'

Şoygu'nun anlattığına göre, Rus hava güçlerinin verdiği destekle Suriye ordusu Palmira antik kenti yakınlarındaki petrol ve doğalgaz sahalarını yeniden ele geçirdi. Rus hava güçlerinin bombardımanlarında toplam 209 petrol üretim tesisi ve 3000 petrol tankeri imha edildi.

'TÜRKİYE'YE PETROL KAÇIRILAN ANA İKMAL YOLLARI KESİLDİ'

"Hava saldırılarının sonucunda teröristlerin kaynak elde ettiği ikmal yolları ciddi oranda kesildi" diyen Şoygu, teröristlerin silah ve mühimmat sağladığı yollar ile Türkiye'ye petrol götürülen ana yolların da kesildiğini belirtti.

'RUSYA'DAN GİDEN 2000 MİLİTAN ÖLDÜRÜLDÜ'

Şoygu ayrıca, Suriye'deki operasyonlar sayesinde, IŞİD militanlarının Rusya için oluşturduğu tehdit oranının da azaldığını vurguladı. Zira operasyonlar sırasında bu ülkeye Rusya'dan giden ve içlerinde 17 saha komutanının da olduğu 2000 militan öldürüldü.

'İHA'LAR ATEŞKESİ İZLEYİP İSTİHBARAT TOPLAMAYA DEVAM EDECEK'

Bu arada Şoygu, Suriye operasyonlarında sağlanan ilerlemenin güçlendirilmesi ve ülkedeki ateşkese uyulup uyulmadığının izlenmesi için 70'ten fazla insansız hava aracının burada görev yapmaya ve istihbarat toplamaya devam edeceğini söyledi.