Iraklı Kürtler silah sevkiyatını görüşmek için Rusya'ya geliyor

163

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nden (IKBY) bir heyetin Iraklı Kürtlere yapılacak silah sevkiyatını görüşmek için nisan ayında Rusya'ya gideceği belirtildi.

RİA Novosti haber ajansına konuşan Iraklı bir Kürt yetkili, IKBY'den iki partinin temsilcilerinin nisan ayında Rusya'ya gideceğini söyledi. Yetkili, heyette kimlerin yer alacağının henüz belirlenmediğini söyledi ancak heyetin 'çok üst düzey' yetkililerden oluşacağını belirtti.

'UÇAKSAVAR TOPLAR VE HAVAN MERMİLERİ TESLİM EDİLMİŞTİ'

Daha önce Rusya'nın Erbil Başkonsolosluğu'ndan yapılan bir açıklamada, Iraklı Kürtlere 14 Mart'ta beş adet ZU-23-2 kısa menzilli uçaksavar topu düzeneğinin ve 20 bin havan mermisinin teslim edildiği belirtilmişti.

Silahları getiren Rus askeri kargo uçağının Erbil havaalanına iniş görüntüleri Rusya'nın Bağdat Büyükelçiliği'nin Facebook hesabından da paylaşılmıştı.

'NE İLK NE DE SON PARTİ'

Rusya'nın Erbil Başkonsolosluğu'ndan Yevgeniy Arjantsev, İnterfax haber ajansına yaptığı açıklamada, bu silahların Iraklı Kürtlere gönderilen ilk parti olmadığını ama ilk 'tam ölçekli' sevkiyat olduğunu söyledi.

Bunun Iraklı Kürtlere gönderilen 'son parti de olmayacağını' belirten Arjantsev, "Iraklı Kürtlerin bu zor zamanlarda daha fazla yardım almasını isterdik" dedi.

'SEVKİYAT BAĞDAT ÜZERİNDEN GERÇEKLEŞTİRİLİYOR'

Arjantsev ayrıca silahların Bağdat üzerinden Iraklı Kürtlere gittiğini de vurguladı.

Nitekim Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov da Ekim 2015'te yaptığı bir açıklamada, Iraklı Kürtlere IŞİD'le mücadele için silah sevkiyatı yapılacağını ancak bu sevkiyatın Irak hükümetinin onayıyla ve Bağdat üzerinden gerçekleştirileceğini belirtmişti.