Suriye İnsan Hakları Ağı: Rusya, Suriye’de 5,5 ayda 2 bin sivil öldürdü

50

Suriye İnsan Hakları Ağı, Rusya’nın ‘terörle mücadele’ iddiasıyla Suriye’de 30 Eylül’de başlattığı askeri operasyonunun sonucunu açıkladı. Örgütün raporuna göre, hava saldırılarının yüzde 85’i IŞİD’in değil, muhaliflerin bölgelerine yönelikti. Örgütün iddiasına göre 443’ü çocuk ve 286’ısı kadın yaklaşık 2 bin sivil öldü.

Suriye İnsan Hakları Ağı, Rusya’nın  ‘terörle mücadele’ iddiasıyla Suriye’de 30 Eylül’de başlattığı askeri operasyonunda 443’ü çocuk ve 286’ısı kadın 1984 sivilin öldüğünü iddia etti. İnsan hakları örgütünün raporuna göre, hava saldırılarının yüzde 85’i IŞİD’in değil, muhaliflerin bölgelerine yönelikti.

Suriye İnsan Hakları Ağı, Rus bombardımanı sebebiyle toplu ölümlerin en çok Halep kentinde gerçekleştiğini, 5’ten fazla kişinin ölümüne neden olan bombardımanlar arasında Halep'in 52 vaka ile birinci sırada olduğunu öne sürdü.

resim tanımı girin

Rusya’nın uluslararası kanuna göre yasak olan misket bombalarını da kullandığına yer verilen rapora göre, bu silahı kullanarak yapılan saldırıların sayısı 43 oldu. Bu saldırılara en çok maruz kalan kent de, 26 misket bombalı bombardımanla Halep oldu.

Rusya, saldırılarında 52 sağlık tesisi ve cankurtaranı, 47 ibadethane, 56 alt yapı tesisi, 47 eğitim tesisi, 25 yerleşim bloku, 2 kültür tesisi ve 5 sığınmacı kampını hedef aldı.

Rus bombardımanlarında 11 sağlık personeli ve 5 medya da mensubu öldü.